Világ hvg.hu 2018. május. 18. 16:59

Nem volt túl baráti Merkel és Putyin találkozója

A szíriai válságról, az iráni atomalkuról, valamint az Északi Áramlat II. gázvezetékről tárgyalt Szocsiban Angela Merkel és Vlagyimir Putyin. A találkozó aligha lehetett túl jó hangulatú, a német kancellár ugyanis bírálta az orosz elnököt: a berlini vendég szerint nem érvényesül Oroszországban a sajtó- ás kulturális szabadság, s Moszkva még mindig beleavatkozik a kelet-ukrajnai válságba. Ukrajna ügyében azért sikerült némi előrelépést elérni.

Merkel szerint az Iránnal kötött 2015-ös alku – amely szerint a Teherán elleni szankciók felfüggesztéséért cserébe Irán leállítja nukleáris programját – bár nem volt tökéletes, mindenképpen jobb annál, mintha egyáltalán nem lenne ilyen megállapodás. Merkel ezzel arra utalt, hogy Donald Trump amerikai elnök a múlt héten egyoldalúan felmondta az alkut, s az USA megkezdte a perzsa állam elleni szankciók fokozatos helyreállítását. Az Iránnal kötött megállapodás felmondását Putyin is hibának nevezte, s szinte ez volt az egetlen pont, amelyben megegyezett a két fél álláspontja.


Bár a DW hírportál szerint mindketten azt hangsúlyozták, érdekeltek a kétoldalú kapcsolatok fejlesztésében, Merkel szerint nem érvényesül teljesen Oroszországban a sajtószabadság, s a kancellár részben Moszkvát tette felelőssé azért, hogy az utóbbi időben többször – legutóbb csütörtökön – a szemben álló felek súlyosan megsértették a kelet-ukrajnai tűzszüneti egyezményt.  Moszkva ugyanis a cáfolatok ellenére továbbra is támogatja a kelet-ukrajnai szakadárokat. Nézetkülönbség volt Szíria ügyében is, Moszkva Basar Asszad elnököt támogatja,  s részben Európát vádolta a közel-keleti ország válságának az elhúzódásával. „Európának segítenie kell újjáépíteni Szíriát, ha azt akarja, hogy a menekültek hazatérjenek” – tette hozzá.


Az viszont előrelépésnek számít, hogy Putyin – megváltoztatva korábbi álláspontját – közölte, hogy Moszkva a jövőben is fog gázt exportálni Európába Ukrajnán keresztül. Azt is bejelentette, Oroszország bizonyos feltételekkel hajlandó hozzájárulni ahhoz, hogy nemzetközi békeerők – akár ENSZ-katonák – érkezzenek Kelet-Ukrajnába.

Hirdetés