A kiskorú menekülteknek joguk van a családegyesítésre, még akkor is, ha a kérelem beadása és elbírálása közben a kérelmező betölti 18. életévét – így határozott az Európai Unió Bírósága. A kötelező hatályú döntésnek komoly hatása lehet a sok menekültet befogadó EU-tagországokban.
A bírósági döntés több tízezer, kísérő nélkül Európába érkezett menekültet érint, s a határozat eredményeként valószínűleg újra aktívabbá válnak azok az erők, amelyek korlátozni akarják a családegyesítések számát – írta elemzésében a Deutsche Welle német hírportál.
Az EU-s testület döntése értelmében a menetközben nagykorúvá vált 18 év alatti menekültek akkor kaphatnak engedélyt a családegyesítésre, ha a kérelmet a menekültstátus megszerzését követő három hónapon belül nyújtják be. A döntés kötelező hatályú, azaz a tagállamok nem kezelhetik másképpen a nagykorúvá váló menekültek családegyesítési kérelmeit.
Az ügy az után került a testület elé, hogy egy Hollandiában élő eritreai menekült még a 18. születésnapja előtt kérte a családegyesítést, ám az ügyet vontatottan kezelték, s végül a hatóságok nemet mondtak a kérésre, mert a lány közben felnőtt korúvá vált.
Németországban akár kormányválságot is hozhat az ügy: az Angela Merkel vezette koalícióba végül belépett szociáldemokraták kis híján nemet mondta a megállapodásra, mert a bajor konzervatívok feje, Horst Seehofer szigorúan akarja korlátozni a családegyesítéseket.