Világ hvg.hu 2018. március. 10. 13:06

A fagyiimádó kettősügynök, Szergej Szkripal

A szovjet hadsereg elitalakulatában, a desszantosoknál szolgált a később az orosz hírszerzésnek dolgozó Szergej Szkripal. Utána pedig átállt a britekhez, és pénzért elárulta a külföldön beépített orosz ügynököket. Most – lányával együtt – kómában fekszik egy angliai kórházban, miután egy hete ismeretlen tettesek idegmérget juttattak a szervezetébe.

Az egykori Szovjetunió legnyugatibb szegletében, Kalinyingrádban született Szergej Szkripal, s az erős és bátor fiatalember önként jelentkezett a hadsereg deszantos alakulatához. Amikor a Szovjetunió 1979-ben bevonult Afganisztánba, Szkripal az első egységek tagjaként lépett be a szomszédos országba. Pályáját a moszkvai katonai diplomáciai egyetemen folytatta, s itt figyelt fel rá az orosz katonai hírszerzés.

Már a hírszerzésnek dolgozott, amikor diplomata státuszban megfordult több országban, s a britek állítólag 1995-ben szervezték be magukhoz. A BBC összefoglalója szerint több tucat orosz kémet buktatott le, s míg egykori kollégáit kiutasították az európai országokból, Szkripalnak százezer dollárt utaltak egy spanyolországi bankszámlára.

1999-ben leszerelt a hírszerzéstől, s különféle biztonsági cégeknél vállalt állást. Egy ideig úgy gondolhatta, megúszhatja lebukás nélkül, ám 2004-ben lecsapott az orosz igazságszolgáltatás: kémkedés vádjával őrizetbe vették, s 13 éves börtönre ítélték. Egyébként viszonylag enyhe ítéletet kapott, a moszkvai lapok hangsúlyozták is, a szovjet időkben árulásáért simán főbe lőtték volna.

Környezetét meglepte a kémügy. „Mindenki tisztelte és szerette őt, ő volt mindig a társaság központja” – mesélték róla ismerősei. A börtönben viszonylag jól tartotta magát: mivel fiatalabb korában a hadseregben bokszbajnok volt, fogolytársai nem nagyon mertek kikezdeni vele, ő pedig úgy tartotta magában a lelket, hogy képzeletben állandóan építette jövőbeli családi házukat.

2010-ben váratlanul kiszabadult: Dmitrij Medvegyev akkori orosz államfő kegyelemben részesítette, s egy fogolycsere révén Nagy-Britanniába költözhetett, ahol az egyik első kívánsága az volt, hegy megehessen egy fagylaltot. Szkripalért többek között az USA-ban beépült Anna Chapmant, „Oroszország legbájosabb kémét” adták cserébe az oroszoknak.

Szkripal feleségével a csendes dél-angliai kisvárosban, Salisburyben telepedett le, ám a boldogság nem tartott soká: egy évvel később kiderült, hogy felesége rákos, s egy évvel később Szkripal el is vesztette gyermekkora óta ismert feleségét. Nem sokkal később pedig fia halt meg Szentpéterváron: állítólag heveny májelégtelenség végzett vele.

Az 1984-ben született lánya, Julija mindig közel állt Szkripalhoz, a lány egyszer Angliában, másszor pedig Oroszországban élt. Most azért utazott Salisburybe, hogy együtt emlékezzenek meg a Szkripal-fiú születésnapjáról. Ismerősei szerint Szkripalnak komoly honvágya volt, bár tudta, hogy aligha térhet vissza hazájába. Barátainak azt is sokszor mondta, attól tart Moszkva nem hagyja őt sokáig békén, s előbb-utóbb eljönnek érte is, ahogy 2006-ban elmentek a polóniummal megölt kiugrott FSZB-ügynökért, Alekszandr Litvinyenkóért is. Moszkvában - ahogy a Litvinyenko-ügyben is - azt állítják, fogalmuk sincs, mi térténhetett a kettősügynökkel.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.