Világ MTI 2017. november. 13. 09:17

Haríri előkerült, és igyekezett bizonyítani, hogy nem Rijád foglya

Szaad Haríri lemondott libanoni miniszterelnök egy vasárnapi televíziós interjúban azt mondta, hogy hamarosan hazatér Szaúd-Arábiából.

Haríri lemondása óta először adott nyilatkozatot. Rijádból, élő adásban beszélt a saját pártjához kötődő Future libanoni televízió stábjával. Közölte: azért tér haza, hogy az alkotmánynak megfelelő formában megerősítse lemondását, amely szerinte Libanon érdekét szolgálta.

Haríri kijelentette: vissza is vonhatja a lemondását, de csak akkor, ha a Hezbollah szélsőséges síita mozgalom vállalja, hogy kimarad a térség fegyveres konfliktusaiból. Mint mondta, Libanon gazdasági büntetőintézkedések kockázatával néz szembe arab országok részéről, mert a síita Iránnal szoros kapcsolatokat ápoló Hezbollah beavatkozott a polgárháború sújtotta Jemen és a szunnita vezetésű, de síita többségű Bahrein belügyeibe. A Hezbollah politikai szárnya része Haríri egységkormányának.

Haríri hangsúlyozta, hogy országának el kell határolódnia a térségbeli konfliktusoktól. Szaúd-Arábia is Libanon semlegességét támogatja – fogalmazott. Leszögezte, hogy szabad akaratából van a szunnita Szaúd-Arábiában, és ha távozni akarna, bármikor megtehetné. Ezzel vélhetően libanoni kormánytisztviselők korábbi állításait tagadta, amelyek szerint Harírit fogva tartják Rijádban.

Szaad Haríri azzal indokolta november 4-i, Rijádban bejelentett lemondását, hogy félti az életét, mert attól tart, hogy egykori miniszterelnök édesapjához hasonlóan őt is meggyilkolják. Egyúttal azzal vádolta meg Iránt és a vele szövetséges Hezbollahot, hogy "rátették a kezüket" Libanonra. A kormányfő még legközelebbi környezetét is meglepte lemondásának bejelentésével.

Rijád is azt állítja, hogy a libanoni miniszterelnök szabad ember, s azért mondott le, mert Irán és a Hezbollah teljesen rátelepedett a libanoni kormányra. Harírihez közel álló források szerint azonban Rijád döntött úgy, hogy a miniszterelnöknek mennie kell, mert vonakodott szembeszállni a kormánykoalícióban részt vevő Hezbollahhal.

A Hezbollah azzal vádolja Szaúd-Arábiát, hogy az ország destabilizálása érdekében mozdították el hivatalából a miniszterelnököt. Haszan Naszrallah, a Hezbollah vezetője szerint a szaúdi királyság hadat üzent Libanonnak. Rijád ugyanezzel vádolta meg a Hezbollahot.

Haríri pártja szombaton elítélte a Szaúd-Arábia elleni támadásokat és Irán beavatkozását arab országok belügyeibe.

Michel Aun libanoni elnök közölte: nem fogadja el Haríri lemondását, míg azt személyesen be nem nyújtja. Aun szerint a miniszterelnök szabad akarata ellenére tartózkodik a Rijádban, ezért közléseit nem lehet független kijelentésekként kezelni.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?