A légszennyezettség magas szintje miatt Újdelhiben egészségügyi vészhelyzetet hirdetett az indiai orvosi kamara.
A nap folyamán a 19 milliós lakosú indiai fővárosban helyenként a PM 2,5, azaz 2,5 mikrométer vagy annál kisebb részecskék aránya a maximálisan mérhető köbméterenkénti 999 mikrogramm fölé emelkedett, vagyis az egészségügyi határértéket többszörösen meghaladó értékre. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által meghatározott egészségügyi határérték a legfeljebb 50 mikrogramm légköbméterenként. Arvind Kumar, a főváros Gangaram nevű kórházának orvosa szerint az indiai főváros mostani légszennyezettségének mértéke olyan, mint ha valaki 50 szál cigarettát szívna el egy nap.
A szmogriadó miatt elrendelték az iskolák zárva tartását.
A gyermekek, idősek, terhesek, szívbetegek és légúti megbetegedésekkel küzdő embereknek a szakemberek azt javasolják, ne menjenek ki az utcákra. Az futók egészségére tekintettel várhatóan lemondják a november 19-i félmaratont a városban. Az EPCA indiai környezetvédelmi hatóság javaslatot tett az autós forgalom korlátozására a parkolási díjak drasztikus megnövelésével.
"Újdelhi gázkamrává változott" – üzente Arvind Kejrival a fővárosi közigazgatási körzet főminisztere a Twitteren. Állítása szerint a szmogért a szomszédos indiai szövetségi államok földművesei felelősek, akik elégetik a termés betakarítása után hátramaradt hulladékot.
Welcoming the King & Queen of Belgium, now in #Delhi to commemorate Indians who fought in #Flanders, with an atmospheric recreation of WW1. pic.twitter.com/KUvksfOQdu
— Raghu Karnad (@rkarnad) November 7, 2017
A szmogot az Indiába látogató belga királyi pár is tapasztalhatta: a Fülöp belga királyról és feleségéről, Matilda királynéról készült felvételeken a barnás köd miatt alig lehetett kivenni az újdelhi elnöki palotát a háttérben.
A The Lancet nevű orvosi lap októberben megjelent tanulmánya szerint 2015-ben mintegy 2,5 millió ember halt meg Indiában a légszennyezés következtében. Mint a dokumentumból kiderült, ez a világon mért legmagasabb érték.
Hatalmas szmogfelhő borította be a hétvégén India egyes területei mellett Pakisztán nagy részét is. Meteorológusok szombaton arra hívták fel a figyelmet, hogy a légszennyezés alapvetően a szálló por, valamint a tarlóégetés és a gyárak működése nyomán felszabaduló füst miatt alakult ki, és legalább a hónap közepéig nem fog szétoszlani.