Világ MTI 2017. október. 17. 06:25

Zendülés miatt került őrizetbe két katalán szeparatista

A spanyol központi büntetőbíróság, az Audiencia Nacional elrendelte két katalán szeparatista vezető vizsgálati őrizetét.

A vádhatóság szerint Jordi Sánchez, a Katalán Nemzetgyűlés (ANC) elnöke, valamint Jordi Cuixart, az Ómnium Cultural nevű civil politikai szervezet vezetője kulcsfontosságú szerepet játszottak az október 1-jén megtartott katalán függetlenségi népszavazás megszervezésében, amit Madrid illegálisnak tekint.

A katalán kormány szóvivője, Jordi Turull a két szakadár vezetőre vonatkozó bírósági döntést a "spanyol állam provokációjának" nevezte. Turull emellett kijelentette, hogy a Sánchez és Cuixart semmi rosszat nem követtek el, mindössze békés tiltakozásokra sürgettek embereket.

A két szervezet több ezres tüntetéseket szervezett az elszakadás támogatására szeptember 20-án és 21-én Barcelonában.

Az ANC és az Ómnium Cultural a vezetőik vizsgálati őrizetbe vételére reagálva tüntetéseket jelentett be keddre Katalónia szerte. A két szervezet arra kérte a katalánokat, hogy délben fejezzék be a munkát, és tiltakozzanak a vezetők fogva tartása ellen. Kedd estére további, ettől független tüntetéseket terveznek a spanyol központi kormány katalóniai képviseletei előtt.

A hétfői tárgyaláson meghallgatták a rendvédelmi szervek két magas rangú tisztségviselőjét is. A törvényszék a nap folyamán úgy döntött, hogy a szintén zendüléssel vádolt Josep Lluís Trapero Álvarez katalán rendőrfőnök szabadlábon védekezhet. Megelőző intézkedésként útlevelének leadására kötelezték a rendőrfőnököt, aki nem hagyhatja el az ország területét, és 15 naponta jelentkeznie kell a bíróságon. Az eljárásban gyanúsított Teresa Laplana, a katalán rendőrség intendánsa is, akinél a bíróság ugyanolyan megelőző intézkedéseket határozott meg, mint a rendőrfőnök esetében.

A spanyol büntetőtörvény alapján zendülés bűncselekményéért 8 és 15 év közötti börtönbüntetés szabható ki.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.