A pakisztáni legfelsőbb bíróság kimondta, hogy Navaz Sarif és családja nem tud elszámolni hatalmas vagyonával. Pakisztánnak a függetlenné válása óta még nem volt olyan miniszterelnöke, aki ki tudta volna tölteni a mandátumát.
Lemondott pénteken Navaz Sarif pakisztáni miniszterelnök, miután a legfelsőbb bíróság méltatlannak találta őt tisztsége betöltésére az ellene lefolytatott korrupciós ügyben, és lemondásra szólította fel – jelentette be a kormányfői hivatal.
A bíróság eljárása 11 nappal ezelőtt kezdődött. Megállapították, hogy Sarif és családja nem tud elszámolni hatalmas vagyonával.
Az eljárás előtt egy bizottság is megállapította, hogy a Panamából kiindult offshore-botrányhoz kapcsolódóan "tátongó szakadék" van a kormányfő és családja bevételi forrásai, valamint bevallott jövedelme között.
A legfelsőbb bíróság egyúttal utasította a nyomozóhatóságot, hogy az ügyben indítson bűnügyi eljárást Sarif, két fia, egy lánya, veje és a Sarif vezette Pakisztáni Muzulmán Liga-N kormányzópárt egyik tagja ellen. A pernek hat hónap alatt be kell fejeződnie a bírósági határozat szerint.
Az ítélet része, hogy Sarif soha többé nem lehet parlamenti képviselő, a választási bizottságnak azonnal meg kell őt fosztania képviselői helyétől, és ezzel a miniszterelnöki tisztsége is megszűnik.
A legfelsőbb bíróság méltatlannak találta tisztsége betöltésére Isak Dar pénzügyminisztert is az ügyben, mert korábban ő volt Sarif könyvelője, így részese a tisztességtelen vagyongyarapodásnak.
Sarif és rokonai nem tagadják, hogy vannak offshore eszközeik, de azt állítják: legális pénzekből származnak.
A távozó miniszterelnök pártjának többsége van a parlamentben, és várhatóan most egy új kormányfőt neveznek ki a jövőre esedékes választásokig.
Azóta, hogy Pakisztán 1947-ben függetlenné vált Nagy-Britanniától, még nem volt olyan miniszterelnöke, aki kitöltötte volna mandátumát.