Világ MTI/hvg.hu 2017. július. 28. 11:30

Őrizetbe vették az üzbég diktátor kegyvesztett lányát

Gulnara Karimovát sokáig apja kiszemelt utódjának tartották.

Üzbegisztánban őrizetbe vették a néhai Iszlam Karimov elnök idősebb lányát, Gulnarát, akit 2015-ben zsarolásért, sikkasztásért és adóelkerülésért elítéltek – közölte pénteken a főügyész hivatala. A tájékoztatás szerint a külföldi kormányok illetékes szerveit felkérték arra, hogy foglalják le Gulnara Karimova másfél milliárd dolláros (mintegy 390 milliárd forintos) vagyonának – Svájcban, Nagy-Britanniában, Franciaországban és Oroszországban – lévő részeit.

A Szabad Európa Rádió internetes oldalán azt írta, hogy a 44 éves nőt két évvel ezelőtt "szabadságának korlátozására" ítélték, öt évre. Az ügyészi hivatal közleménye szerint számos bűncselekményt rónak terhére, így a többi között pénzügyi visszaéléseket, okirat-hamisítást és pénzmosást.

Egyelőre nem világos, hogy pontosan mikor vették őrizetbe. Korábbi jelentések arról szóltak, hogy 2014 óta házi őrizetben volt Taskentben. A pénteki ügyészi közlemény az első olyan dokumentum, amelyben hivatalosan, részletekbe menően beszámolnak Gulnara Karimova nagy horderejű ügyéről.

Iszlam Karimov üzbég elnök tavaly halt meg agyvérzésben. A 78 éves politikus gyakorlatilag a kommunista párt első titkárrá történt 1989-es megválasztása óta állt ország élén. 1991-ben választották meg első ízben az akkor már független ország elnökévé.

Lányát közgazdásznak képezték, majd művészettörténetet és távközlési ismereteket tanult, és járt az amerikai Harvard Egyetemre is. Bár a politikában közvetlenül még nem jelent meg, több állami tisztséget is betöltött: volt külügyminiszter-helyettes és nagykövet, és ő képviselte hazáját több nemzetközi szervezet genfi központjában. Sokáig apja kiszemelt utódjának tartották, ám még apja halála előtt kiesett a kegyeiből.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.