Világ hvg.hu 2017. június. 06. 13:16

Amerika otthagyná az ENSZ Emberi Jogi Tanácsát

Washington nehezen tűri, hogy a testület szinte kizárólag csak Izraelt bírálja.

Az Egyesült Államok fontolgatja kilépését az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából, mivel bírálja annak Izraellel szemben elfogult magatartását – jelentette a BBC. Nikki Haley amerikai ENSZ-nagykövet közölte, nagyon alaposan átgondolják, milyen szerepet tölthetnek be a testületben. Mint mondta, nehezen elfogadható, hogy Amerika szövetségesével, Izraellel szemben öt határozatot fogadtak el, míg Venezuelával szemben egyet sem.

A The Washington Postnak írt véleménycikkében az amerikai diplomata arról írt: véget kell vetni annak, hogy a tanács egyoldalúan, kizárólag Izraelt bírálja folyamatosan. Mindeközben a tanács alig tett valamit az emberi jogilag botrányos Iránnal vagy Venezuelával szemben, ahol az elmúlt hónapokban tüntetők tucatjait lőtték le.

Amerika nem először jelenti be, hogy kilépne a zsidó állammal szemben rendkívül elfogult testületből. Egy márciusi számítás szerint a testület ötször annyi határozatot fogadott el a zsidó állammal szemben, mint a világ összes többi országával kapcsolatban.

Az ENSZ Közgyűlése 2006. március 15-én hozta létre az új Emberi Jogi Tanácsot, amely a korábbi botrányos, egy időben Kadhafi Líbiája által is elnökölt ENSZ Emberi Jogok Bizottságát helyettesíti.

 

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.