Világ hvg.hu/MTI 2017. május. 25. 11:17

Kibuktak a britek a szivárogtató amerikaiakon

Nem oszt meg több bizalmas információt az amerikai biztonsági szolgálattal a manchesteri robbantásról a helyi rendőrség. Azért döntöttek így, mert értesüléseik rendre kiszivárogtak az amerikai sajtóhoz.

Amber Rudd brit belügyminiszter szerdán már nyilvánosan is hangot adott felháborodásának az amerikai kiszivárogtatások miatt. A BBC értesülése szerint azonban az információcsere leállításáról szóló rendőrségi döntés közvetlen előzménye az volt, hogy a New York Times című amerikai napilaphoz eljutottak az öngyilkos merénylő által használt pokolgép egyes alkotóelemeiről készített rendőrségi fotók, amelyeket a brit szolgálatok megosztottak az amerikai biztonsági szervekkel, és a lap közölte is e képeket.

Andy Burnham, Manchester polgármestere csütörtöki Twitter-üzenetében közölte, hogy hivatalos panaszt tett az ügyben az Egyesült Államok londoni nagykövetségének ügyvivőjénél. Theresa May miniszterelnök pedig brüsszeli látogatása során beszél majd az ügyről az amerikai elnökkel.

A hétfő esti támadás után az áldozatok száma, az információ, hogy feltehetően öngyilkos merénylő robbanthatott, majd a feltételezett elkövető neve is amerikai médiumokon keresztül kapott nyilvánosságot. Ez utóbbi kifejezetten rosszul érintette a brit hatóságokat, mert abban bíztak, hogy a robbantással gyanúsított Salman Abadi esetleges tettestársait még azelőtt elkaphatják, hogy kiderülne, kit tartanak felelősnek a merényletért.

Szerda este aztán a New York Times hozta le azokat a képeket, amelyeket a brit hatóságok a terrortámadás helyszínén, a Manchester Arenában készítettek, s amelyeken látszanak Salman Abedi hátizsákjának darabjai, valamint a pokolgép maradványai.

A Brit Rendőrfőnökök Országos Tanácsa (National Police Chiefs' Council, NPCC) csütörtöki közleményében hangsúlyozta, hogy ha sérül a biztonsági szolgálatok közötti kölcsönös bizalom, az alááshatja e szolgálatok teljes kapcsolatrendszerét. Az NPCC közleménye szerint még nagyobb a kár, ha a kiszivárogtatások egy nagyszabású terrorellenes nyomozás közben történnek, és bizonyítékként felhasználható adatok kerülnek engedély nélkül nyilvánosságra.

sütörtökig Nagy-Britanniában kilenc embert vettek őrizetbe a merénylettel összefüggésben, köztük Salman Abedi 23 éves, Ismail nevű bátyját.

A líbiai biztonsági szolgálat Tripoliban őrizetbe vette a merénylő apját és egyik öccsét is.

A brit nyomozás arra a feltételezésre alapul, hogy Salman Abedi nem egyedül cselekedett, hanem egy egész hálózat állhatott mögötte, és a pokolgépet sem ő állította össze, hanem valaki mástól kapta.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.