Most már Magyarország uniós szavazati jogának felfüggesztését pedzegeti az Európai Néppárt.
A pártcsalád (EPP) április 29-i elnökségi ülésén tárgyal a soraiba tartozó Fidesz-KDNP-ről, közölte Siegfried Muresan, aki szerint az EPP „mély belső megbeszéléseket fog tartani, és figyelemmel követi az Európai Bizottság értékelését a legutóbbi magyar jogszabály törvényességéről” – írja az Euractiv. Az Európai Bizottság korábban, már a jövő szerdán vizsgálja majd a lex CEU-t.
Muresan azt is közölte:
ha a magyar helyzet folytatódik, a 7-es cikkely aktiválásának kérdése is az asztalra kerülhet."
Ez a Lisszaboni Szerződés azon pontja, amelynek célja az unió alapértékeinek – a demokráciának, a szabadságnak, az emberi jogoknak és a jogállamnak – a védelmére emeltek be az egyezménybe. Amennyiben egy tagállam ezeket súlyosan és folyamatosan megszegi, e "nukleáris opcióként" emlegetett folyamat során felfüggeszthetik a tagságával járó bizonyos jogait, például a szavazati jogát vagy a hozzáférését a közös piachoz.
Az Eurológus azt írja, hogy a szankciók bevezetéséhez valamennyi tagállam egyhangú egyetértése kellene, ám Lengyelország valószínűleg vétót emelne – cserébe azért, mert Orbán Viktor korábban kijelentette, hogy ellenkező esetben Magyarország is így tenne. A 7-es cikkely aktiválása azonban még a jogok felfüggesztése nélkül is erős üzenet lenne, mivel arra korábban sosem volt példa.
Muresan beszélt a legújabb nemzeti konzultációról is – az ehhez kapcsolódó plakátokat sokfelé újraértelmezik, s üzennek rajtuk a kormánynak. A szóvivő szerint a konzultációs levélben foglalt kérdések helyett inkább azt kellene megérdeklődni a magyar emberektől, hogy
akarják-e továbbra is élvezni mindazokat az előnyöket, amelyeket az uniós tagság jelent, például azt, hogy ott élhetnek, ahol akarnak, szabadon utazhatnak vagy tanulhatnak, és hozzájuthatnak sokmilliárd eurónyi EU-támogatáshoz".
Az Európai Néppártból először a lengyel Rosa Thun szólalt fel a magyarországon zajló események miatt, s felszólította a pártcsaládot, hogy ne nézze tétlenül a civilek vegzálását és a CEU működésének ellehetetlenítését. Később az EPP frakcióvezetője, Manfred Weber jelezte, hogy beszélt az egyetem rektorával a magyar felsőoktatási törvény módosítása ügyében. Weber másnap már azt követelte, hogy az Európai Bizottság indítson vizsgálatot Magyarország ellen. Erre már Orbán Viktor is válaszolt, s arra figyelmeztette a frakcióvezetőt, hogy ne hagyja magát megvezetni Soros György lobbistái által.
A fideszes európai parlamenti képviselők is igyekeztek elmagyarázni társaiknak, hogy mi a baj a CEU-val. Levelükben ők is arról írtak, hogy a lex CEU kritikusait súlyosan megvezette az amerikai milliárdos propagandája. A rossz angolsággal megfogalmazott e-mailre Frank Engel, egy luxemburgi néppárti képviselő egyenesen azt követelte, hogy a Fidesz lépjen ki az Európai Néppártból, Magyarország pedig az EU-ból.