Világ hvg.hu 2017. február. 13. 10:15

A legnagyobb svájci kantonnak sem kell az olimpia

Népszavazáson elutasították a választók, hogy Svájc legnagyobb kantonja, Graubünden kandidáljon a 2026-os téli olimpia megrendezésére.

A vasárnapi referendumon a szavazásra jogosultak 51 százaléka vett részt, közülük 60,1 százaléka mondott nemet a projektre.

St. Moritzban, amely ugyanebben a kantonban található, korábban kétszer is rendeztek már téli olimpiát – 1928-ban és 1948-ban –, s a tervek szerint a 2026-osnak is ez a település lett volna a központja.

2013-ban az ugyancsak Graubündenben fekvő Davos pályázatát sem támogatták a választók: a város a 2022-es ötkarikás játékok megrendezésére jelentkezett volna.

A kanton vezetői, az ottani vállalkozók és sportvezetők mind támogatták a pályázatot, abban bízva, hogy a rendezés felpörgeti majd a gazdasági életet és a turizmust. Az ellenzők ugyanakkor azzal érveltek, hogy kandidációra szánt 23,6 millió eurónyi közpénz elköltése nem átlátható módon történik majd.

"A legmerészebb álmaimban sem gondoltam volna, hogy még St. Moritz és Davos is elutasító lesz" – nyilatkozta a Graubündeni Olimpiakritikus Bizottság vezetője a voksolás után.

A Svájci Olimpiai Bizottság tavaly márciusban döntött arról, hogy az ország pályázatot nyúlt be a 2026-os téli játékok megrendezésére. A határidőig öt pályázó város nyújtotta be jelentkezését, de az egyik – legalábbis időlegesen – visszavonta azt, mivel 2021-ben téli Universiade helyszíne lesz. Három másikat összevontak, így a vasárnapi népszavazásig már csak ketten voltak versenyben.

Mostanra tehát már csak a nyugat-svájci Sionnak maradt esélye, hogy 2026-ban téli olimpiát és paralimpiát rendezzen. Ott várhatóan jövőre tartanak referendumot a kérdésben.

A játékok helyszínéről 2019-ben dönt a Nemzetközi Olimpiai Bizottság. Sionon kívül egyetlen komoly európai érdeklődő maradt: Svédország.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.