„Ez micsoda, normális dolog ez?" – tette fel a kérdést pénteki sajtótájékoztatóján a fehérorosz elnök azzal kapcsolatban, hogy az oroszok határövezetek akarnak létrehozni a fehérorosz határnál. Lukasenka szerint ez egy értelmetlen, egyeztetés nélküli lépés.
A fehérorosz elnök szerint Oroszország megsértette a két ország államközi határszerződését. Aljakszandr Lukasenka pénteki sajtótájékoztatóján azt mondta: az úgynevezett "határövezetek"létrehozása fehérorosz határ menti térségekben "politikai támadás" országa ellen.
"Megállapodtunk a határról - világos, konkrét cikkelyek vannak erről az 1995. évi és az azt követő szerződésben, amikor az államszövetséget igyekeztünk megalakítani. Képzeljék el: vannak államközi szerződések, megállapodások. És a (moszkvai) rendeletet kiadva, egyetlen miniszter, még ha hatalmas is, FSZB-s és egyéb, egyetlen tollvonással keresztet vetett az összes megállapodásra. Ez micsoda, normális dolog ez?" – fogalmazott a fehérorosz elnök.
Az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) a hivatalos orosz igazságügyi portálon tette közzé három rendeletét, amelynek értelmében határövezeteket létesítenek a Pszkovi, a Szlomenszki és a Brjanszki területen. A rendelkezés február 7-én lép életbe. A határövezetek az államhatár mentén kijelölt térségek, amelyekbe korlátozzák az adott országok állampolgárainak, illetve külföldieknek a belépését.
Lukasenka "értelmetlen, egyeztetés nélküli lépésnek" nevezte a határövezetek létesítését, amely rontja a két ország kapcsolatát. A RIA orosz hírügynökség szerint hozzátette: ezt nem lehet megtenni, Moszkvának és Minszknek amúgy is van elég gondja – írta.
Fehéroroszország nemrég öt napra vízummentességet adott 80 ország állampolgárai számára. Fehéroroszország és Oroszország között az államszövetség értelmében nincs határellenőrzés, így a vízum nélkül érkezők illegálisan orosz területre is beléphetnek.
Lukasenka azt is közölte: Fehéroroszág nem tartja célszerűnek, hogy orosz katonai támaszpontot hozzanak létre Bobrujszkban.
"Katonai szempontból minek nekünk ez a bázis? Itt nincs rá szükség. A bázis és a repülőgépek, amelyeket ide akarnak küldeni, puszta erőfitogtatás" – mondta az elnök, és azt kérte, hogy a légi támaszpont építése helyett Moszkva inkább adjon Fehéroroszországnak húsz repülőgépet.
Vlagyimir Putyin orosz elnök 2015-ben utasította a védelmi tárcát, hogy a külügyminisztériummal közösen kezdjenek tárgyalni a fehéroroszokkal orosz légi támaszpont létrehozásáról fehérorosz területen. Moszkva szerint az államszövetség közös védelmének megszervezésének keretében lenne erre szükség. Dmitrij Peszkov, Putyin szóvivője 2016 júniusában viszont bejelentette, hogy nincs konkrét terv a fehéroroszországi orosz bázis elhelyezéséről.
Lukasenka azt is leszögezte, hogy Fehéroroszország nem kíván NATO-tag lenni. "Mi nem Ukrajna vagyunk, nem vagyunk oroszellenesek, nem törekszünk a NATO-ba" – fogalmazott.
Lukasenka bejelentette, hogy Minszk a bírósághoz fordul az orosz kőolajszállítások csökkentése miatt. Fehéroroszország szerinte az Oroszországgal megkötött megállapodásai közül egyet sem sértett meg, Moszkva viszont a megállapodásban szereplő évi 24 millió tonnát 18 millió tonnára csökkentette, és tovább, 16 millióra akarja csökkenteni arra hivatkozva, hogy partnerei elmaradtak a fizetéssel.
Közben Lukasenka rendeletet adott ki pénteken az Eurázsiai Gazdasági Unió vámszerveiben dolgozó fehérorosz szakemberek visszahívásáról, és emlékeztetett, hogy nem írta alá a szervezet vámtörvénykönyvét, mert szerinte az unió nem működik megfelelően. Példaként említette, hogy 2015-ben az unión belüli fehérorosz áruforgalom 40 százalékkal, tavaly pedig 18 százalékkal visszaesett. A dokumentumot Oroszország, Kirgizisztán, Örményország és Kazahsztán vezetői a szervezet december 26-i tanácsülésén írták alá Szentpéterváron, Lukasenka nem vett részt a tanácskozáson.