Világ hvg.hu 2016. október. 30. 15:17

Egy csaló vagy egy őrült lesz a következő amerikai elnök – Kína szerint

Az amerikai elnökválasztási kampány a Global Times című kínai lap szerint tökéletesen tükrözi az USA valóságát. Az angol nyelvű, de a hivatalos kínai irányvonalat követő lap szerint nem választás, hanem a választás paródiája zajlik.

Ez persze a rendszer, a válságban lévő kapitalista rendszer lényegéből következik - a cikkíró szerint.

 Valójában egy őrült és egy csaló közötti választásról van szó

 – olvasható a Global Times-ban. Aztán a lap szakértőket is megszólaltat, igaz névtelenül. Egy gazdasági vezetőként aposztrofált riportalany például azt mondja, hogy sokáig hitt a demokratikus értékekben. Most viszont kiderül, hogy épp a parttalan demokrácia következménye ez a szánalmasan alacsony színvonalú kampány. Egy másik idézett vélemény szerint egyáltalán nem véletlen, hogy szexuális zaklatásról és e-mail botrányról zajlik a vita. Ezzel akarják elterelni a figyelmet a valódi gazdasági, politikai, diplomáciai problémákról. Ezek megoldására egyik jelöltnek sincs receptje. 

Donald Trump és Hillary Clinton valójában a háttérhatalmak által mozgatott marionett figurák. A Global Times szerint a jelöltek között nincs érdemi különbség, de azért a cikkből kitetszik, hogy inkább Trumppal szimpatizálnak, merthogy ő az embereket képviseli, míg Hillary Clinton az elitet. Az amerikai sajtót elfogultsággal vádolják. Trump nőügyeinek utánajárnak, de senki nem kérdezi meg Chelsea Clintont apja hasonló botrányairól.

A kínai kommunista hivatalos lapja, a Zsenmin Zsipao is megjelentetett egy hasonló cikket. Az amerikai kampány visszáságai arra is jók a kínai vezetésnek, hogy a saját jól bevált módszereik felsőbbrendűségét hangsúlyozzák. Épp a napokban zajlott a kínai párt ceremoniális, precízen koreografált központi bizottsági ülése. Ezen 300, fegyelmezett küldött az emberek boldogulásáról, a gazdaság fejlesztéséről tanácskozott, pontosabban olvasott fel előre megírt, ellenőrzött beszédeket. A kínai propaganda szerint a KB ülés és a Clinton-Trump vita összehasonlításából evidensen kirajzolódik a kínai modell fölénye, felsőbbrendűsége.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.