Világ hvg.hu/MTI 2016. október. 20. 21:11

Hacker-túszdráma az USA és Oroszország között

Moszkva szerint Washington nem akar együttműködni és orosz állampolgárokat támad. Az amerikaiak szerint viszont a férfi támadta meg 2012-ben a LinkedIn nevű munkapiaci szociális hálózat oldalát. Az oroszok ultimátumot adtak.

Moszkva ellenzi a Prágában letartóztatott, nemzetközileg körözött orosz hacker kiadását az Egyesült Államoknak, az orosz külügyminisztérium és a prágai nagykövetség is azon dolgozik, hogy ez ne történjen meg - közölte csütörtökön Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő. A cseh hatóságok kedden közölték, hogy az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda, az FBI közreműködésével elfogtak egy orosz férfit, akit az Egyesült Államok elleni hackertevékenységgel gyanúsítanak. A prágai ügyészség a RIA Novosztyi orosz hírügynökségnek azt mondta, hogy az amerikai hatóságoknak két hónap áll a rendelkezésükre, hogy a kiadáshoz szükséges dokumentumokat elküldjék Prágának.

Az orosz hírügynökség azt is hozzátette, hogy a LinkedIn munkapiaci szociális háló közölte, hogy a letartóztatás a közösségi oldal 2012-es feltörésével van összefüggésben. Zaharova, aki Jevgenyij Nyikulinként azonosította az orosz férfit, közölte: a letartóztatás újabb példája annak, hogy az amerikai hatóságok miként üldözik az orosz állampolgárokat. Hozzátette, hogy Washington nem akar együttműködni Moszkvával a kiberbűnözés elleni fellépés területén, hiába próbálták az orosz illetékesek felvenni a kapcsolatot amerikai kollégáikkal. Ebből pedig azt szűrte le a szóvivő, hogy az Egyesült Államok politikailag motivált vádakkal illeti Oroszországot és az orosz állampolgárokat.

Hírforrások felhívják a figyelmet arra, hogy a letartóztatásra napokkal azután került sor, hogy az Egyesült Államok hivatalosan is Oroszországot tette felelőssé az amerikai politikai szervezetek elleni közelmúltbeli számítógépes támadásokért. Az amerikai belbiztonsági minisztérium és az amerikai hírszerző szerveket összefogó Országos Hírszerzési Igazgatóság (DNI) közös közleményben jelentette be, hogy Moszkva a felelős amerikai politikai szervezetek és csoportok, valamint egyes amerikai szövetségi államok választási számítógépes rendszerei elleni támadásokért.
A közlemény kiemelte: "ezeknek a kalózakcióknak és adatlopásoknak a célja az amerikai választási folyamatba való beavatkozás" volt.

A Kreml képtelenségnek nevezte a washingtoni vádakat. Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő felhívta a figyelmet arra, hogy Vlagyimir Putyin elnök honlapját naponta éri több tízezer hackertámadás. Ezeket a behatolási kísérleteket vissza lehet vezetni az Egyesült Államok területéig, de Oroszország nem vádolja ezért minden egyes alkalommal a Fehér Házat vagy a Központi Hírszerző Ügynökséget (CIA) - tette hozzá.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.