Világ MTI 2016. szeptember. 28. 09:55

Kínvallatást alkalmazhat a thaiföldi katonai kormányzat

Az Amnesty International szerint 2014 óta használják a kínvallatást.

Az Amnesty International (AI) nemzetközi emberi jogi szervezet azzal vádolta meg szerdán a thaiföldi katonai kormányzatot, hogy 2014-es hatalomra kerülése óta engedélyezi a kínvallatást.

Délkelet-Ázsia második legnagyobb gazdaságú országában a hadsereg azután vette át a hatalmat, hogy az emberek utcai tiltakozásokon hónapokon át követelték a populista kormány távozását. A junta azt állította, hogy az erőszak megakadályozása és a rend helyreállítása érdekében volt kénytelen fellépni.

A katonai kormányzat szóvivője szerdán cáfolta a jogvédők vádjait, mondván, hogy az állítólagos kínvallatások felderítésére indított vizsgálatok nem találtak semmilyen bizonyítékot a visszaélésekre. A katonai hatalomátvétel óta a kormányzat többtucatnyi bírálóját vették őrizetbe katonák. Az AI pontos számot nem közölt, jelentésében ugyanakkor 74 olyan esetet dokumentált, amelyben a hadsereg és a rendőrség tagjai kínvallatást folytattak. 

A jogvédők hangsúlyozták azt is, hogy a katonai hatalomátvételt követően született rendeletek lehetővé tették az emberek magánzárkába zárását. Olyan eseteket is idéztek, amelyben az embereket megverték, műanyag zacskóval fojtogatták, elektromos árammal sokkolták, illetve vízbe fojtást imitáló kínvallatásnak vetették alá. 

A kormányzat letartóztatási és fogva tartási jogkörökkel ruházta fel a hadsereget, mondván, hogy nincs elegendő rendőr a bűncselekmények felgöngyölítéséhez. Jogvédők szerint ezek a jogkörök csupán erősítik a rendszer bírálói elleni fellépést.

Rafendi Djamin, az Amnesty International délkelet-ázsiai és csendes-óceáni igazgatója kijelentette, hogy "Thaiföld katonai urai a maguk alkotta törvényekkel lehetővé tették, hogy virágozzon a kínvallatás kultúrája, amelyben nem vonják felelősségre az elkövetőket, és nincs igazságszolgáltatás az áldozatoknak".

Az AI egy bangkoki szállodában készült ismertetni jelentését, de percekkel az esemény kezdete előtt a hatóságok a munkaügyi törvényekre hivatkozva megakadályozták.

Hirdetés
hvg360 Arató László (EUrologus) 2024. december. 02. 09:36

Sok jóra nem számíthat a magyar kormány az új Európai Bizottságtól

A régi lendülettel veszi elő a magyar ügyeket a decemberben hivatalba lépő testület A pénzbefagyasztásokkal kapcsolatos eljárások szigorodnak és bővülnek, nem lesz változás az EU migrációs, vagy zöldpolitikájában, és továbbra is napirenden marad a szerződésmódosítások ügye, amely többek között a vétójog eltörlését tartalmazza. Közben a kormány politikai súlya látványosan csökken.