Világ hvg.hu 2016. szeptember. 27. 13:07

Lebuktatta a BBC az autistákon nyerészkedő magyar férfit

Bemutatta a BBC Inside Out című oknyomozó magazinja, mi zajlik azokon a „tréningeken”, amelyek állítólag segítenek kikezelni az autizmussal élőket. A programot, amelynek elvégzése 3500 fontba kerül, egy magyar férfi vezeti.

Az úgynevezett Stabil Pont Technológiára hivatkozó, Londonban élő Kanta József azt állítja, képes kezelni az autizmust azáltal, hogy feloldja a „belső traumákat”, ehhez azonban akár hatvan találkozóra is szükség van. A műsor készítői felkértek egy fiatalembert, hogy adja ki magát enyhe autistának, majd rejtett kamerával rögzítse, mi folyik a tréningeken.

Az első alkalommal Kanta arra utasította a Jordan néven bemutatkozó fiút, hogy nézzen hosszan a szemébe. Ez sok autista számára komoly stresszel jár. Később arra kérte Jordan állítólagos nevelőapját, a műsorvezetőt, hogy mondassa fel a telefonjára a fiú anyjával azt a szöveget, hogy a nő nem szereti őt, ezt pedig többször le is játszotta a fiatal előtt.

Máskor kiabálni kezdett Jordannel, és az is látható, ahogy veréssel fenyegeti, miközben azt kérdezgeti: „Adok egy pofont… akarsz egy pofont? Vagy inkább üsselek meg ököllel? Melyiket akarod? Válassz!”

A műsor készítői Tóth Zoltánon keresztül jutottak el Kantához. Tóth azt állítja, olyan egyedülálló tréningmódszert alakított ki – ez a Stabil Pont Technológia –, amely segíthet az autistáknak. Kanta az első látogatáskor arról beszélt, hogy több brit családdal is kapcsolatban van, akik érdeklődnek a módszer iránt, a BBC hivatalos megkeresésekor azonban letagadta ezt. Azt viszont elmondta, hogy Magyarországon a tréninggel jó eredményeket értek el.

Amikor a tévések szembesítették Kantát mindazzal, amit rejtet kamerával rögzítettek, csak annyit mondott: viccelt.
A BBC később Tóthot is felkereste, magyarázatot várva a történtekre. A férfi úgy foglalta össze a technológia lényegét, hogy az „segít az autizmussal élő embereknek, hogy teljesen önállóak és normálisak legyenek”.

A riportban megszólaló szakértőket azonban elborzasztották a látottak. Arról beszéltek, hogy Kanta agresszív viselkedése nemhogy javítana, ronthat az autisták állapotán. Fiona O’Leary, az Autistic Rights Together aktivistája, aki maga is autista, azt szeretné elérni, hogy a jogalkotók lépjenek fel a Kantáékéhoz hasonló, tudományosan megalapozatlan, szabályozatlan és erőszakos „kezelési” módszerek ellen.

A műsorral kapcsolatban közleményt adott ki a Szkeptikus Társaság Egyesület, emlékeztetve: Tóth Zoltán „módszerét” korábban bemutatta az RTL Klub Fókusz Plusz című műsora is. Ebben az Index szerint Tóth arról beszél, hogy az autizmus oka az evolúció során felgyűlt traumák lenyomata a DNS-ben, a fogantatás sokkja és az anya terhesség alatt megélt félelmei.

A szkeptikusok továbbá azt állítják: Tóth Zoltán végzettsége szerint repülőgép-műszerész technikus, hivatásos bűvész és a Forever Living Products nevű, MLM-cégnél dolgozott. A férfi tulajdonosa EPorta című magazinnak is, amely alternatív gyógymódok mellett a szcientológia tanait is terjeszti. 

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.