Világ hvg.hu 2016. július. 17. 15:02

Rió oroszok nélkül?

Tíz ország azt javasolja, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság egyetlen orosz sportolónak se engedélyezze az indulást az augusztusi riói olimpián. A magyarázat szerint az általános eltiltásra azért lenne szükség, mert az orosz sportolók állami segédlettel doppingoltak, s a Szocsiban rendezett 2014-es téli ötkarikás játékokon is több orosz versenyző szedett tiltott teljesítménynövelő szereket.

Az oroszok teljes eltiltását többek között az USA, Németország, Kanada, Spanyolország Svájc és Japán olimpiai bizottsága szorgalmazza, s a Nemzetközi Doppingellenes Szervezet, a WADA hétfőn hozza nyilvánosságra jelentését az oroszokat érintő doppingvádak ügyében indított vizsgálat eredményeiről. Vitalij Mutko orosz sportminiszter szerint az eltiltást szorgalmazó államok azért léptek a nyilvánosság elé a WADA-jelentés közzététele előtt, mert ezzel is nyomást akarnak gyakorolni a szervezetre.

AFP / Alexei Druzhinin


A WADA azt követően indított vizsgálatot, hogy Grigorij Rodcsenkov, a moszkvai doppinglaboratórium egykori vezetője részletesen beszámolt arról, miként segítették az állami szervek a sportolókat a doppingolásban. Rodcsenkov szerint legalább 15, doppingot szedő orosz sportember végzett érmes helyen Szocsiban.
A WADA-tól függetlenül a Nemzetközi Amatőr Atlétikai Szövetség (IAAF) javaslata alapján az orosz atléták többsége – ugyancsak a doppingvádak miatt – nem utazhat Rióba. A szövetség azon oroz sportolók indulását támogatja csak, akik külföldön, ellenőrizhető körülmények között készültek fel a nyári olimpiára.

Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.