Világ hvg.hu 2016. július. 02. 21:45

Meghalt Elie Wiesel

87 éves korában meghalt a Nobel-békedíjas Holokauszt-túlélő, Elie Wiesel. A szókimondó író több mint ötven könyvet írt, legismertebb műve az Éjszaka, amelyben a náci koncentrációs táborban szerzett élményeit írja le.

Elie Wiesel 1928 szeptemberében született Máramarosszigeten, s élete akkor változott meg, amikor az Erdélyt visszafoglaló magyar katonaság gettóba zárta a helyi zsidókat. 1944 májusában több családtagjával együtt Auschwitz-Birkenauba, deportálták, majd nyolc hónappal később Buchenwaldba szállították át. Apját, Slomót egy német katona verte agyon 1945 januárjában.

A második világháború után egy franciaországi árvaházba került, s itt újra találkozott két nővérével, Hildával, és  Beatrice-szel.  Wiesel csak az 1950-es években kezdett írni a zsidóság szenvedéseiről, s ő volt az egyik első, aki a mai értelemben használta a holokauszt szót. Első jelentős műve a jiddis nyelven írt „És a világ csendben maradt” volt.

Elie Wiesel a Holokauszt Emlékmúzeum 20. évfordulójának ünnepségén Washingtonban 2013. április 29-én.
AFP / Jewel Samad

Az 1960-as években átköltözött az USA-ba, s a Boston University-n tanított. A háború után 2009-ben látogatott először hivatalosan Magyarországra, akkor már Nobel-békedíjas volt. Az elismerést azért kapta, mert a díjat odaítélők szerint Wiesel az egyike volt azoknak, akik a leghatározottabban harcoltak a fajgyűlölet és az erőszak ellen.

Wiesel 1969-ban nősül meg először, felesége egy ausztriai Holokauszt-túlélő, Marion Rose volt. Egy időben állítólag az is felmerült, hogy Wiesel lehetne Izrael állam elnöke, ám az író állítólag elutasította az ajánlatot.
Magyarországon többen azzal támadták őt, hogy Elie Wiesel a valóságban nem az volt, akinek vallotta magát, és „ellopta Lázár Wiesel személyazonosságát”.  Az ügyből per is lett, a vádat Grüner Miklós – aki maga is túlélte a Holokausztot – a bíróság szerint nem tudta bizonyítani.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.