A francia Nemzeti Front népszavazást követel az ország uniós tagságáról, akárcsak a legnépszerűbb holland politikus, a holland szabadságpárti Geert Wilders. A hollandok többsége szavazna a Nexitről.
A francia és a holland euroszkeptikus pártok is népszavazást követelnek az európai uniós tagságról annak hírére, hogy a britek az unióból való kilépést választották a csütörtöki népszavazáson.
"A népek szabadsága végül mindig érvényesül. Bravó az Egyesült Királyságnak! Most mi következünk – Brexit, Frexit" – írta péntek reggel Twitter-profilján Florian Philippot, a francia Nemzeti Front (FN) alelnöke, a Frexittel Franciaország kilépésére utalva.
A párt elnöke, Marine Le Pen is üdvözölte a brit népszavazás eredményét, a szabadság győzelmének minősítve azt. Twitter-profilján azt írta: ugyanilyen népszavazásokat kell rendezni Franciaországban és a többi EU-tagországban.
Az FN már régóta követeli Franciaország kilépését az EU-ból, és jól szerepelt a legutóbbi választásokon, noha a második fordulókban soha nem sikerült még áttörést elérnie.
"A hollandoknak is joguk van a népszavazáshoz a Nexitről"
Geert Wilders, a bevándorlásellenes holland Szabadságpárt (PVV) vezetője – a közvélemény-kutatási eredmények szerint a legnépszerűbb holland politikus – is követelte pénteken, hogy hazájában rendezzenek referendumot az EU-tagságról.
"A hollandoknak is joguk van a népszavazáshoz. A Szabadságpárt is népszavazást követel a Nexitről, Hollandiának az EU-ból való kilépéséről" – olvasható Wilders közleményében. Hozzátette, hogy ha miniszterelnökké választják a jövő márciusi parlamenti választásokon, akkor ki fogja írni a népszavazást. "Mi akarjuk irányítani a hazánkat, saját pénznemet akarunk, országhatárt, saját bevándorláspolitikát. Itt az ideje az újrakezdésnek. Saját erőnkre, szuverenitásunkra kell támaszkodnunk. Ha miniszterelnök leszek, akkor Hollandiában is rendezünk népszavazást az Európai Unióból való kilépésről. Döntsön a holland nép!" – írta.
Az Een Vandaag holland tévécsatorna e heti közvélemény-kutatási eredménye szerint a szavazópolgárok 54 százaléka referendumot akar az EU-tagságról, és a többség a kilépésre szavazna. A PVV népszerűsége az utóbbi hónapokban valamelyest csökkent, de a legutóbbi, májusi felmérés szerint is a legtöbb szavazatot szerezné meg általános választásokon, a jelenlegi 15 képviselői hely helyett 31-et a 150 tagú parlamentben.