A hagyományos politikai elittel szembeni elégedetlenség és a rossz római közállapotok juttatták székébe Róma első polgármesternőjét, akiről most fog eldőlni, valódi alternatíva-e, és hogy képes-e legyőzni a megkövesedett struktúrákat. A 2024-es, Magyarország által is megpályázott olimpiai rendezés ügyében népszavazást tartana.
Csaknem 3000 éves történetében először lett polgármesternője Rómának: Virginia Raggi győzelme magyar szempontból is fontos, ugyanis nézetei miatt Budapest újabb versenytársa eshet ki a 2024-es olimpiarendezési versenyből. Raggi fölényesen, a szavazatok kétharmadával győzte le a második fordulóban az olasz miniszterelnök, Matteo Renzi által is támogatott vetélytársát, Roberto Giachettit, aki a Demokrata Párt jelöltje volt.
Virginia Raggi az 5 csillag Mozgalom (Movimento 5 Stelle, M5S) jelöltjeként futott be és megtört több sztereotíp vélekedést is. Női politikusként próbál meg érvényesülni és olyan problémákról beszél, amelyeket a korábbi, hagyományos politikai elit sosem mert volna feszegetni. Az M5S ugyanolyan új politikai erő Európában, mint a Podemos Spanyolországban, a Sziriza Görögországban vagy a cseh Direkt Demokrácia Hajnala, még ha politikai-ideológiai irányultságuk más és más is. Ezek a sokszor egykori mozgalmi múltból építkező, általában egy híresség köré szerveződő, a web2, a közösségi oldalak által kommunikáló és szerveződő pártok élesen szemben állnak a hagyományos politikai erőkkel és radikális szakítást hirdetnek az eddigi elittel és gyakorlattal. Az 5 Csillag Mozgalom populista, korrupcióellenes, környezetvédő és euroszkeptikus párt. Közvetlen e-demokráciát propagál, ingyenes internetes hozzáférést és zéró költségű politikát hirdet. Alapítója Beppe Grillo humorista. A pártnak pár városban már van polgármestere, például Parmában vagy Livornóban, illetve a mostani önkormányzati választáson Rómán kívül elhódította Torinót is, ahol szintén egy nő, Chiara Appendino lett a város új vezetője.
Róma, a korrupt város
A római születésű, jogász végzettségű, 36 éves Raggit is elsősorban az elégedetlenség juttatta pozíciójába. Róma ugyanis több sebből vérzik, és a Guardian elemzése szerint Raggi öt nagy területen is kemény harcra kényszerül. A legfontosabb tényező a Maffia Capitale, azaz maffiafőváros-ügy. 2014 decemberében robbant ki egy korrupciós, pénzmosási ügy, amelyben az alvilág mellett Róma önkormányzata is érintett volt, a nyomozás miatt le is mondott az érintett polgármester, Ignazio Marino. A szövevényes ügyben a város és az alvilág euró tízmilliókat lopott színlelt szerződésekkel a bevándorlóknak szánt segélyekből és forrásokból, többet kaszálva ezen, mint a drogkereskedelmen, ahogy az egyik érintett dicsekedett vele. Az ügy azért is volt mellbevágó, mert Rómát sosem tekintették a maffia fővárosának, ellentétben Nápollyal vagy más déli városokkal.
Ez az ügy tehát szembefordította a jelenlegi, hagyományos politikai elittel a város hárommilliós lakosságát, és fiatal, fotogén Raggi is meglovagolta ezt a hangulatot. Politikai programjának fontos része az elavult, zsúfolt városi infrastruktúra megújítása: onnantól, hogy kerékpársávok, buszsávok létesítésébe fogna, odáig, hogy megreformálná a szemétszállítást, ugyanis Róma jelenleg szeméthalmoktól bűzlik és korszerűtlen a tömegközlekedése. Több jegyellenőrt is felvenne Raggi, mert rengeteg a bliccelő. Egészen kis ügyekben is más mentalitást hozna tehát a közéletbe, szakítana a mutyizós múlttal.
Nekimegy a Szentszéknek
De a bliccelőknél nagyobb tekintélyektől sem ijed meg. 200-400 millió eurós kiesést jelent az, hogy a Vatikán a különböző gazdasági holdingjai, ingatlanbefektetései után nem fizet adót. Raggi ezt is megpróbálná behajtani Jézus Krisztus földi helytartóján, Ferenc pápa pedig utalt rá, hogy a Vatikánnak is meg kell fizetnie az adókat, vagyis elképzelhető, hogy alapvetően találkoznának az igények.
A baj inkább a közeggel van. A hvg.hu-nak nyilatkozó olasz vagy Olaszországban élő magyar források azt mondják, nem látják Raggiban azt a képességet, hogy végig tudja vinni az akaratát, át tudja hajtani elképzeléseit a nagy struktúrákon. Könnyen kerülhet tehát hasonló helyzetbe, mint Karácsony Gergely PM-es zuglói polgármester, akinek az MSZP–Fidesz-együttműködés olykor kiveszi a kezéből a valódi irányítást. Van, aki személyében sem tartja Raggit alkalmasnak erre a feladatra, akad, aki szerint a körülötte lévő csapat nem elég erős és tehetséges. A gyakorlat eddig azt mutatja, az M5S-es polgármesterek nem nagyon csinálnak mást és máshogy, mint a történelmi pártokból kikerülő kollégáik. A római önkormányzatot pedig teljesen átszövi a korrupció, kérdés, mire megy Raggi a rendszer ellenében. És nincsenek csodák: a M5S pármai önkormányzatában is voltak már korrupciós ügyek – igaz, az érintett, megvádolt polgármester párttagságát rögtön felfüggesztették.
Lehet más a populizmus
Ez is Raggi egyik nagy lehetősége: arcot adni az eddig nem túl éles profilú pártnak, és a protesztpárti karakter mellé adni valami pozitív programot. A főváros polgármestereként erre nyilván meglesz a pozíciója, most már csak ki kell hozzá találni a megfelelő politikát, mert a hatalomba kerüléshez egyelőre elég volt annyi, hogy kívülről érkezett és más volt, mint a többiek. A buszsávok és az élhető város koncepciója még túl partikuláris elemek ehhez.
Nyilván a hagyományos politikai szerepek és elit kapott fricskát azzal, hogy a hagyományosan férfiközpontú olasz politikai életben egy nő került ebbe a pozícióba. A katolikus, házas Ragginak egy fia van, és kifejezetten örült, hogy a Guardian nem a szülői és politikusi szerepek ütközéséről kérdezi, viszont beszélhet az anyák nagyobb állami megsegítésének szükségességéről.
Egy ilyen, napi kihívásokkal küszködő városnak nem kell extra terheket a vállára venni, ezért ellenzi Raggi az olimpiarendezést. De erről a párt demokratikus elvei jegyében nem egyedül döntene, hanem népszavazáson. Ha Róma visszalép, Budapestnek már csak Párizs és Los Angeles maradna versenytársként a 2024-es játékok megrendezésére kiírt pályázaton.