Az Iszlám Állam vállalta magára az ötven áldozatot követelő orlandói lövöldözést, amely 2001. szeptember 11-e óta a legsúlyosabb támadás volt az Egyesült Államokban. A terrorszervezet nem volt folyamatos kapcsolatban a lövöldözővel. Omar Mateen vasárnapra virradóra válogatás nélkül lőtt emberekre egy melegbárban.
Az Iszlám Állam jelentkezett az 50 áldozatot és 53 sérültet követelő orlandói melegbárban vasárnapra virradóra elkövetett támadás elkövetőjeként - közölte a terrorszervezethez kötődő Amak hírügynökség. A halottak számát illetően ez volt a legsúlyosabb terrortámadás az Egyesült Államokban a New York-i ikertornyokat is ledöntő, 2001. szeptember 11-ei támadás óta, melyet az al-Kaida hálózat követte el.
Map showing major mass killings in the United States pic.twitter.com/oVvgvwtVor
— AFP news agency (@AFP) 2016. június 13.
Barack Obama amerikai elnök vasárnap terror- és gyűlöletcselekménynek nevezte a mészárlást. Az orlandói Pulse melegbárban egy merénylő szombatról vasárnapra virradóra hajnali kettőkor kezdett lövöldözni. A szórakozóhelyen szolgálatot teljesítő rendőr azonnal használta a fegyverét, de nem sikerült leterítenie a férfit, aki a tűzharc után túszokat állított sorba és megkezdte a tömegmészárlást. Az eddigi információk alapján a halottak között nincsenek magyarok, de az Orlando városának honlapján közzétett listán egyelőre csak hét eddig azonosított áldozat neve szerepel.
A rendőrség elit rohamosztaga reggel ötkor lépett közbe, és hat óra előtt pár perccel jelentette, hogy a merénylőt agyonlőtték. John Mina rendőrfőnök azt is elmondta, hogy amikor a rendőrség speciális rohamosztaga behatolt a szórakozóhelyre, "ellenőrzött robbantásokat hajtott végre", hogy elterelje a merénylő figyelmét.
Azonosították a rendőrség által agyonlőtt merénylőt is: Omar Mateen, 29 éves férfi, afgán szülők gyermekeként született New Yorkban, és a floridai St. Lucie-ben élt. Az FBI szerint a lövöldözés "jól szervezett" és jól előkészített" volt, a merénylőnél kézifegyvert és - a rendőrség megfogalmazása szerint - "azonosítatlan szerkezetet" találtak. A merénylő a G4S biztonsági cégnek dolgozott, ezért hivatalból is volt fegyvere, a felesége szerint pedig mentálisan instabil volt. További részletek az elkövetőről itt!
"Itt jön. Meg fogok halni"
Az egyik áldozat végig sms-ezett édesanyjával, egészen addig, míg a támadó megtalálta őt a vécében és meg nem ölte - írta az Index. "Szeretlek mami (...) hívd a rendőröket (...) mondd meg nekik, hogy a mosdóban vagyok (...) itt jön (...) meg fogok halni (...) − írta édesanyjának, aki a rendőrök kérdéseit tolmácsolta közben a fiának, illetve megpróbáltak minél több dolgot megtudni arról, mi folyik odabent.
Az ámokfutással gyanúsított afgán származású férfi apja, Mir Seddique az NBC amerikai tévécsatornának azt mondta: ennek "semmi köze a valláshoz". A férfi szerint a fia néhány hónappal ezelőtt dühös lett Miamiban, amikor két férfit látott csókolózni, és szerinte ámokfutása mögött is a homofóbia állhat. "Nem tudtunk semmiről. Ahogy az egész országot, úgy minket is sokkolnak a történtek" - tette hozzá az apa, miután családja nevében bocsánatot kért fia tettéért.
Bár egy melegbárban történt a lövöldözés, és több meleg férfi is jelentkezett a sürgősségi véradásra, az amerikai törvények értelmében melegek nem adhattak vért.
Időközben megjelent az Iszlám Államhoz köthető egyik Twitter-fiókon Omar Szaddiki Mateennek az állítólagos fényképe is. Kísérőszöveg is volt hozzá: "A férfi, aki véghez vitte a floridai éjszakai klub elleni támadást, amelynek során 50-en meghaltak és több tucatnyian megsebesültek".
A tragédia után a Facebook bekapcsolta a safety checket.
Az Iszlám Állam vállalta magára a merényletet, de nem egyértelmű a kapcsolat
Bár az Iszlám Államhoz kötődő Amak hírügynökség vasárnap közölte, hogy "az Iszlám Állam egyik harcosa hajtotta végre azt a fegyveres támadást, amerikai tisztségviselők közölték: nem találtak bizonyítékot arra, hogy közvetlen kapcsolat állna fenn az ötven halálos áldozatot követelő merénylet és a szélsőséges iszlamisták között.
Az FBI egyik tisztje szerint előfordulhat, hogy a férfi az Iszlám Állammal szimpatizált. A név nélkül nyilatkozó tisztségviselő ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet: további vizsgálódásra van szükség ahhoz, hogy a radikális iszlamizmushoz fűződő, esetleges kapcsolatról bármit mondhassanak. A nyomozást jól ismerő, három másik amerikai tisztségviselő azt mondta, eddig nem találtak az Iszlám Állam vagy más militáns csoport és a merénylet közötti közvetlen kapcsolatra utaló bizonyítékot.
"Az eddigi ismereteink szerint (a merénylő) az első közvetlen kapcsolatot a mészárlás idején létesítette azzal, hogy esküt tett (az Iszlám Államnak)" - mondta egy terrorellenes ügyekben illetékes tisztségviselő utalva arra, hogy a gyanúsított felhívta az amerikai segélyhívószámot és a telefonban hűséget fogadott Abu Bakr al-Bagdadinak, az Iszlám Állam vezetőjének.
Az amerikai hírszerzés egyik munkatársa úgy vélte, nem volt váratlan, hogy a terrorszervezet jelentkezett a merénylet elkövetőjeként, tekintve, hogy a csoport komoly vereségeket és veszteségeket szenvedett el Irakban és Szíriában is. "Az a tény, hogy az Iszlám Államhoz kötődő egyik honlap dicsérte (a támadást), nem jelent semmit" - mondta. "Hazai pályán vesztésre állnak, és nem meglepő, ha valamiféle fordulatos győzelemre várnak" - tette hozzá.
A nyomozást ismerő két tisztségviselő azt mondta, a jelenleg legvalószínűbbnek tartott szcenárió szerint a lövöldözőt valamilyen módon inspirálták az iszlamista szélsőségesek.
Gyászol a világ
Barack Obama, az Egyesült Államok elnöke arról beszélt, hogy ez a támadás bármelyik amerikai közösség ellen történhetett volna. Az amerikai elnök szerint szívszorító nap ez a meleg, biszexuális és transzneműek (LGBT) közösségének.
Vlagyimir Putyin orosz elnök Barack Obama amerikai elnöknek küldött részvétnyilvánító üzenetben hangsúlyozta, hogy Oroszországban osztoznak azok fájdalmán és gyászán, akik elvesztették szeretteiket s rokonaikat ennek a barbár bűntettnek a következtében, s remélik a sebesültek mielőbbi felépülését".
"Az iszonyat és elítélés legmélyebb érzését" fejezte ki Ferenc pápa a merénylet kapcsán - közölte a szentszék vasárnap. A Vatikán szóvivője, Federico Lombardi elmondta: a katolikus egyházfő elítéli a "gyilkos ostobaságot s az értelmetlen gyűlöletet". A pápa "imával s részvéttel" csatlakozik az áldozatok családjaihoz és a sebesültekhez - tette hozzá.
Áder János köztársasági elnök is részvétet nyilvánító levelet küldött a Fehér Házba.