2016. június. 09. 19:08 MTI Utolsó frissítés: 2016. június. 09. 19:12 Világ

Egykori rivális volt miniszterelnökök közösen kampányolnak a kilépés ellen

Cameron és Major attól tart, ha a britek kilépnek az EU-ból, a skótok kilépnek Nagy-Britanniából.

Az Egyesült Királyság szétesésének súlyos kockázatával járhat, ha a brit EU-tagságról két hét múlva esedékes népszavazás eredményeként Nagy-Britannia kilépne az Európai Unióból - mondta csütörtökön Észak-Írországban Sir John Major volt brit miniszterelnök.

Major, a kormányzó brit Konzervatív Párt egyik legtekintélyesebb veteránja egykori politikai riválisával, Tony Blair volt munkáspárti kormányfővel együtt jelent meg egy kampányrendezvényen Londonderryben.

Major szerint a június 23-ai EU-referendumon az Egyesült Királyság jövőbeni egységéről is döntenek. Hozzátette, hogy a skót függetlenségről 2014-ben tartott népszavazáson a skótok többsége "bölcsen döntött", amikor a Skót Nemzeti Párt vezette skóciai kormány ajánlása ellenére "az írott történelem legsikeresebb uniójának" fenntartására voksolt, és ezzel Skócia elszakadásának ügye egy nemzedéknyi, vagy még hosszabb időre rendeződött - egyetlen komoly feltétellel.

Major szerint ugyanis ha a skótok többsége az EU-népszavazáson arra voksol, hogy Nagy-Britannia maradjon az EU tagja, viszont a brit lakosság egészének többsége a kilépésre szavaz, az egy újabb skót függetlenségi népszavazás komoly kockázatával járna, és ez a második referendum jó eséllyel más végeredménnyel végződne, mint a 2014 szeptemberében tartott első. Így előállhat egy olyan helyzet, hogy az Egyesült Királyság az Európai Unión, Skócia pedig az Egyesült Királyságon kívül találja magát - mondta a volt brit miniszterelnök.

Ezt a forgatókönyvet David Cameron jelenlegi konzervatív párti kormányfő is felvázolta a minap. Az ITV brit kereskedelmi televízió által a hét elején rendezett népszavazási vitaműsorban Cameron kijelentette: aggasztja az a lehetőség, hogy ha Nagy-Britannia távozik az EU-ból, akkor Skóciában újabb függetlenségi népszavazást tarthatnak. Cameron ezt most először ismerte el nyilvánosan, eddig ugyanis kizárta az újabb skót népszavazás lehetőségét.

A skót kormány a 2014 szeptemberében tartott függetlenségi népszavazás óta többször is utalt arra, hogy ha a brit EU-tagságról döntő népszavazás eredményeként Nagy-Britannia - a skótok többségének akarata ellenére - távozik az EU-ból, Skóciában újabb függetlenségi referendumot rendezhetnek.

A népszavazás hitkérdés, a következményekről a többi között ebben a cikkünkben írtunk.

Hirdetés