Új elmélettel állt elő Észak-Korea a megpattant éttermi dolgozókról
Észak-Korea szerint nem megszöktek, hanem a dél-koreai hírszerzés rabolta el azt a 13 éttermi dolgozót, akik múlt héten mentek Kínából Dél-Koreába. A KCNA észak-koreai hírügynökség kedden azt közölte, hogy a 13 éttermi dolgozó "elrablását" Phenjan elfogadhatatlan provokációnak minősíti, és követeli a szabadon bocsátásukat.
A dél-koreai országegyesítési minisztérium szóvivője múlt héten közölte, hogy egy másik országban üzemelő észak-koreai étterem tizenhárom dolgozója szökött át Dél-Koreába. Korábban már előfordult, hogy külföldi étteremből szöktek el észak-koreaiak, de ez az első alkalom, hogy csoportosan léptek meg.
Az észak-koreai vöröskereszt közleménye szerint a csoport tagjai az észak-kínai Ningpo városában dolgoztak, ahonnan először egy délkelet-ázsiai országba vitték őket, mielőtt Dél-Koreába érkeztek repülővel.
A két Korea viszonyában érzékeny kérdés az észak-koreaiak szökése. Phenjan azzal vádolja Szöult, hogy átcsalogatja állampolgárait, amit Dél-Korea rendre cáfol.
Külföldi munkára többnyire azokat az észak-koreaiakat engedik, akiknek a rendszer iránti lojalitása nem kérdéses. Évente átlagosan több mint ezer észak-koreai szökik át Dél-Koreába a mélyszegénység és a sztálini időket idéző diktatúra elől.
A menekülők általában Kínába mennek, majd onnan tovább Dél-Koreába. Márciusi adatok szerint eddig huszonkilencezer észak-koreai hagyta el hazáját. A két Korea viszonya az utóbbi időben különösen feszült a dél-koreai–amerikai hadgyakorlatokra válaszul végrehajtott észak-koreai kísérleti rakétafellövések miatt.