2016. április. 08. 18:12 MTI Utolsó frissítés: 2016. április. 08. 19:26 Világ

Hidat építenek Afrika és Ázsia között

Szaúd-Arábia és Egyiptom megállapodott abban, hogy hidat építenek a két ország között a Vörös-tengeren át – jelentette be pénteken a hivatalos látogatáson Kairóban tartózkodó Szalmán bin Abdel-Azíz szaúdi uralkodó.

"Megállapodtam a testvéremmel, (Abdel-Fattáh esz-Szíszi) elnök úrral egy híd építéséről a két ország között. Ez történelmi döntés, minőségi ugrást jelent, és példátlan magasságba fogja lendíteni a két földrész közötti kereskedelmi forgalmat" – mondta a király a két politikus közös, a televízióban közvetített sajtótájékoztatóján. A kérdésről azután nyilatkozott, hogy tárgyalást folytatott a gazdasági és katonai együttműködés erősítéséről az egyiptomi államfővel.

Rijád z 2013-ban hatalomra került Szíszi egyik legfőbb támogatója, dollármilliárdokkal segítette ki a csődközelbe jutott egyiptomi gazdaságot.

Szíszi azt jelentette be, hogy a hidat a szaúdi uralkodóról fogják elnevezni. Azt egyikük sem mondta meg, hogy hol építik fel és mikor lesz kész.

A látogatás alkalmával a felek 17 együttműködési megállapodást és jegyzőkönyvet írtak alá. A szaúdi uralkodó először jár Kairóban azóta, hogy 2015 januárjában trónra lépett.

A kíséretében lévő egyik üzletember egy háttérbeszélgetésen elárulta, hogy a sivatagi királyság az eddig folyósított "szabad pénz" helyett befektetések és visszafizetendő kölcsönök formájában fogja támogatni Egyiptomot. Ez stratégiaváltás, a befektetésekhez való visszatérés fontos Szaúd-Arábia számára, amely diverzifikálni akarja a bevételei forrását – mondta.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.