Világ MTI 2016. március. 29. 12:04

Drámai ütemben öregszik a világ népessége

Előrejelzések szerint az idősek száma 2050-ig 1,6 milliárdra növekszik a jelenlegi 617 millióról, ez azt jelenti, hogy a jelenlegi 8,5 százalék helyett 17 százalék lesz az idősek aránya.

Példátlanul gyors ütemben öregszik a világ lakossága, 2050-ig a jelenlegi 8,5 százalékról 17 százalékhoz közeli szintre emelkedhet a 65 éven felüliek aránya – állapította meg hétfőn közzétett jelentésében az amerikai népszámlálási hivatal.

A hivatal előrejelzése szerint az idősek száma 1,6 milliárdra növekszik 2050-ig a jelenlegi 617 millióról.

A világban a 80 éven felüliek száma megháromszorozódik, és a tavalyi 126,4 millióról 446 millióra emelkedik a prognózis szerint. Egyes ázsiai és latin-amerikai országokban a nyolcvanon túliak számának a megnégyszereződése várható.

A születéskor várható átlagos élettartam csaknem 8 évvel hosszabbodik meg, a jelenlegi 68,6 évről 76,2 évre emelkedik az évszázad közepéig. A Francia Demográfiai Intézet előrejelzése szerint a világ népessége 2050-ig megközelíti a 10 milliárd főt. Tavaly 7,3 milliárd ember élt a Földön.

AFP / Patricia De Melo Moreira

"Az emberek tovább élnek, de nem okvetlenül jobb egészségben. Az öregedő lakosság számos kihívás elé állít bennünket, amelyekre fel kell készülni" – kommentálta az adatokat Richard Hodes, az öregedéssel foglalkozó amerikai intézet (NIA) igazgatója.

A National Institute of Aging adatai szerint az idősek arányának növekedése a világ minden országában megfigyelhető, s ezen a téren az Egyesült Államokat számos európai és ázsiai ország is megelőzi.

Az előrejelzés szerint az Egyesült Államokban a következő három évtizedben csaknem duplájára nő a 65 évesek vagy annál idősebbek száma és 2050-re eléri a 88 milliót.

   

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.