Föld alatt rekedt bányászok Kínában: felszínre hoztak négy embert
Harminchat nap földalatti fogság után hoztak élve a felszínre négy bányászt a kelet-kínai Santung tartományban – jelentette az állami Hszinhua hírügynökség helyi idő szerint pénteken késő este.
A bányaomlás tavaly december 25-én akkora volt, hogy az országos földrengés-megfigyelő hivatal 4-es erősségű földmozgást regisztrált a helyszín közelében.
A balesetben egy ember meghalt, 11-et az omlás után nem sokkal kimentettek. Öt nappal később infravörös kamerák segítségével azonosították további bányászok helyét, és nyolc embert sikerült élve a felszínre hozni.
Négyen azonban a föld alatt rekedtek. A bányamentők két alagutat vájtak oda, ahol a bányászok helyét sejtették. A csatornán keresztül juttattak el hozzájuk élelmiszert és ruhát. Ez volt az első alkalom, hogy ezzel a módszerrel jutottak el a mélyben rekedt munkásokhoz.
A mentésben körülbelül ezer ember vett részt folyamatosan, nehéz körülmények között: bizonytalan talajviszonyokkal, sziklaomlásokkal és szén-monoxid-szivárgással kellett megküzdeniük. A tárnához vezető eredeti járatot sziklák zárták el. A szakemberek műszaki berendezések százait vetették be a mentéshez, köztük fúrókat, detektorokat, drónokat.
Az első bányászt egy kabinban hozták fel helyi idő szerint nem sokkal este fél tíz előtt.
A legfrissebb jelentések szerint 13, a föld alatt rekedt gipszbányász sorsa még ismeretlen.
A december 25-i bányaomlás után két nappal a bánya tulajdonosa öngyilkos lett. Négy megyei tisztségviselőt elbocsátottak az állásából.