Olcsó, de életveszélyes mentőmellényeket gyártó illegális üzemet számolt fel a török rendőrség. A legegyszerűbb mellények még a vizet is magukba szívják, ennek ellenére sok menekült megveszi ezeket, mert a drágább típusokra nincs pénzük.
Életveszélyes mentőmellényeket gyártó illegális üzemet kapcsolt le a török rendőrség Izmirben. A négy alkalmazottat, köztük két szíriai menedékkérő nőt foglalkoztató műhelyben több mint 1200 narancssárga mellényt foglaltak le. A hatóságok szerint a mentőfelszelések alkalmatlanok voltak arra, hogy az ember fejét a víz felszíne felett tartsa. Kedden 36-an fulladtak a tengerbe, gyerekek is voltak az áldozatok között. Törökország számít a közel-keleti menekültek fő átkelő pontja Európa felé, eddig 2,2 millió szíriait és 300 ezer irakit fogadott be az ország.
These Life Jackets Might Not Save RefugeesWould you trust a life jacket stuffed with grass? We take a look at the safety gear sold to refugees journeying by sea from Turkey to Europe.
Szerző: AJ+, 2015. szeptember 30.
A mostani eset nem számít újdonságnak, még októberben írtunk arról, hogy a török tengerparti városokban a menekültek között nagyon megnőtt a kereslet mentőmellények iránt. Az érdeklődés akkora, hogy nem mindenkinek jut valóban életet mentő mellény, másoknak nincs pénzük a drágább fajtákra, így vágnak neki a tengernek Görögörszág felé. Az AJ+ stábja is meglátogatta a tengerparti árusokat, akik mentőmellényekkel kereskednek, kimondottan a görög partokra készülő menekültek számára adják el a többször használhatatlan termékeiket. A legegyszerűbb mellények még a vizet is magukba szívják, ha felborulna a tengeren a csónakjuk, nem nyújtana segítséget, mégis megveszik őket a kevés pénzzel rendelkezők, mert a biztonság illúzióját adják. Az eddigi adatok szerin 3000 ember fulladhatott meg a tengeren a görög és az olasz partok felé tartó útjuk során, de számuk jóval magasabb is lehet.