Egész éjszakán át tartó tárgyalások után a párizsi klímacsúcs kézzelfogható eredménnyel zárulhat.
A világ országai a tervezettnél is ambíciózusabb célokat fogadhatnak el a párizsi klímacsúcs záródokumentumában: ez nemcsak, hogy kötelező érvényűen előírja az átlaghőmérséklet emelkedésének két fok alatt tartását, hanem azért is mindent meg kell tenni, hogy az átlaghőmérséklet legfeljebb 1,5 celsius fokkal emelkedjen. Ezt figyelembe véve az államoknak öt évenként felül kell vizsgálniuk a klímaterveiket, hogy a kötelező érvényű vállalásaikkal hogyan állnak – és eszerint kell intézkedniük. A sajtóinformációk szerint a záródokumentum mintegy 20 oldalas, tehát rövidebb, mint amiről megkezdődtek a tárgyalások.
A világ vezető hatamai ezen kívül vállalnák, hogy 2020-ig évente 100 milliárd dollárt fordítanak a klímacél elérése érdekében (ebből is finanszíroznák a kevésbé fejlett országok klímacéljának elérést), 2020 után pedig ez az összeg csak emelkedhet. Új klímacélt a világ országainak 2025-ig kell meghatározni. A klímacsúcsra delegált 196 ország képviselői a tervezet elkészültetét bejelentő déli sajtótájékoztatót követően, délután fél kettőkor kaphatják kézbe a megállapodástervezet végső változatát, és ezt követően szavaznak majd róla, jelentette be Laurent Fabius, a klímacsúcs elnöke.
A tervezet elkészültét először Ban Ki Moon méltatta: "A megoldások itt vannak az asztalon", mondta, és hogy "ma a delegáltakkal szeretne ünnepelni", hogy egy régi kívánság teljesül. Francois Hollande köztársasági elnök a párizsi merényletekre utalva ezt követően úgy fogalmazott, hogy december 12-e úgy maradhat meg, mint ami az "élet üzenetét" hozza el. Az ENSZ vezetője és Franciaország első emberének beszéde nyilvánvalóan arra is szolgál, hogy a szavazás előtt a képviselők lelkiismeretére is hasson.
A közel kéthetes tanácskozás célja az volt, hogy a világ országai most először globális klímavédelmi egyezményt írjanak alá annak érdekében, hogy a Föld légkörének felmelegedését két Celsius-fokban maximálják az iparosodás előtti mértékhez képest. Az országok által az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére tett önkéntes felajánlásokkal párhuzamosan a megállapodás általános és kötelező érvényű keretet teremt a következő 20-30 évre, és a 2020-ban lejáró kiotói egyezményt váltja fel.