2015. december. 04. 18:43 MTI Utolsó frissítés: 2015. december. 04. 18:43 Világ

Újabb országban figyelik az Iszlám Államot a harci gépek

A francia légierő gépei felderítő repüléseket hajtottak végre novemberben Líbia fölött, elsősorban az Iszlám Állam ottani hívei által ellenőrzött Szirt város térségében, és a tervek szerint az elkövetkező időszakban is folytatják ezeket a műveleteket - derült ki pénteken a francia elnöki hivatal által kiadott közleményből.

A dél-franciaországi Toulon kikötőjéből november 18-án kifutott Charles de Gaulle repülőgép-hordozóról felszállt gépek november 20-21-én hajtották végre küldetésük első fázisát Szirt és Tobruk fölött - írta az elnöki a közlemény. A berepülések célja a csapatmozgások, illetve az esetleges potenciális célpontok felderítése volt. 

A Földközi-tenger keleti térségében, jelenleg a ciprusi partok mentén tartózkodó Charles de Gaulle az Iszlám Állam szíriai és iraki állásai elleni légicsapásokban már eddig is részt vett. 

Az Iszlám Állam folyamatosan növeli befolyását Líbiában, ami közvetlen fenyegetést jelent Európára és Afrikára. A Moamer el-Kadhafi líbiai diktátor megdöntésére az ENSZ égisze alatt 2011-ben indított nyugat-európai katonai akció, illetve Kadhafi halála után Líbia polgárháborúba süllyedt, és az országot gyakorlatilag jelenleg is az egymással szembenálló milíciák uralják. 

A líbiai kormányzás széthullása nyomán kialakult káosz rendkívül kedvező körülményeket jelentett az Iszlám Állam ottani terjeszkedésére. Egy ENSZ-jelentés szerint a terrorszervezetnek jelenleg két-háromezer fegyverese tartózkodik líbiai területen, többségük a Tripolitól mintegy 450 kilométerre lévő Szirt városában. 

Az al-Kaida Maghreb szárnyának emberei, akiket 2013-ban űztek ki Mali területéről, jelenleg Líbia legdélibb részén, az Algériával és Nigerrel határos területeken bujkálnak.

 

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.