"Együtt" - ezzel az üzenettel hirdették az Európai Néppárt vezetőinek csütörtöki találkozóját Madridban, ahol a legfőbb kérdés az alelnökválsztás mellett természetesen a menekültválság volt. A populizmussal többször illetett Orbán Viktor beszédében a problémák nyílt tárgyalása érdekében arra kérte párttásait, hogy dobják el a politikai korrektséget, emellett kérjék ki a választóik véleményét a bevándorlásról.
Orbán Viktor az Európa Néppárt madridi nagygyűlésén fejtette ki, hogy milyen utat javasol pártja számára a menekültválság megoldásában. A magyar miniszterelnök az általa tényént kezelt meglátásokkal vezette fel beszédét, miszerint ez nem egy egyszerű menekültválság - korábban többször is egyenesen népvándorlásnak nevezve a történéseket -, ez egy rendezetlen folyamat, aminek súlyos következményei lehetnek. Meglátása szerint a lakóhely szabad megválasztása nem része a nemzetközi jognak, ennek figyelembevételével éremes vizsgálni a bevándorlók és menekülők helyzetét. A probléma dimenziója és nagysága meghaladja az előzetesen kalkuláltakat Orbán szerint, azaz jóval többen érkeztek, mint amire Európa fel volt készülve, ezt szintén figyelembe kell venni a megoldás kezelésében, hogy pontosan ismerjük a probléma mértékét - utalt a kötelező menekültkvótákra.
Kiemelte, hogy a keresztény értékrend fontos számára és a néppárt számára, együttéreznek azokkal, akik arra kényszerültek, hogy elhagyják az országukat, de ők a saját országuk és a nemzetközi politika hibáinak áldozatai. Azonban csak azért, mert együttérzőek, nem hozhatnak az európaiak önmaguk érdekeivel ellentétes döntéseket. Orbán szerint a magyar vagy a német, de az osztrák életszínvonal is azoknak jár, akik ezt kiérdemelték, ezért inkább segíteni kell az EU-ba érkező embereket, hogy megtalálják a boldogulást saját országukban, és vissza kell őket küldeni hazájukba.
Korábban muszlimellenes kijelentéseket is tulajdonítottak a magyar miniszterelnöknek, most egyértelműen kijelentette, hogy a muszlimok nem felelősek a Közel-Keleten a szélsőséges kisebbség cselekedeteiért. Azonban nem tud elmenni amellett, hogy 70 százalékuk fiatal férfi, és ilyen körülmények között inkább tűnnek egy hadseregnek, mint bevándorlóknak. Utóbbi esetben a miniszterelnök elsiklott amellett a már jól ismert tény mellett, hogy azért érkezik több férfi, hogy az EU-ba bejutva megteremtse családja számára is a lehetőséget, hogy utánuk érkezzennek a közel-keleti menekülttáborokból, ez is vitát vált ki az EU-n belül.
A magyar miniszterelnök szerdán előzetesen úgy nyilatkozott az M1-nek, hogy az európai politikusoknak ki kell kérniük a választók véleményét bevándorláskérdésben, és azt be kell építeniük politikájukba, máskülönben veszélybe kerülnek Európa demokratikus alapjai. Orbán populistaként jellemzett kijelentéseit már többen szóvá tették a menekültválság kapcsán, európai politikai ellenfelein túl több médium, többek között a The Huffingtonpost is. A madridi plenáris ülés megnyitóján a házigazda spanyol kormány is azt kérte a résztvevőktől, hogy hagyják el a populista megnyilvánulásokat.
Orbán beszédében folytatta az M1-en szerdán már felvázolt elképzelését, hogy az EU politikusai nem kaptak engedélyt arra, hogy az állampolgárok nélkül döntsenek a bevándorlásról. Meglátása szerint ki kell dobni a politikai korrektséget is, hogy nyíltan beszéljenek a problémáról. Például nem szabad elfogadniuk a párhuzamos társadalmak kialakulását Európában. Orbán szerint Európa gazdag és gyenge, ez a legveszélyesebb eshetőség, és bár Törökország fontos stratégiai partner, azonban ha másoktól várjuk a megoldást, akkor kiszolgáltatottá válunk. Pont ezért meg kell védeni a határainkat, és ha ezt nem tudjuk Görgögországnál megtenni, akkor a magyar és szlovén határon kell. Orbán szerint a Néppártnak most újítónak kell lennie, mert a régi problémakezelési módszerek már nem működnek.
A politikai ellenzékre, a liberálisokra ás a szociáldemokratákra is kitért Orbán, szerinte egy régi trükk, hogy az emberségesség álarca mögé bújnak ezek a politikusok, akik a menekültek befogadásával új baloldali szavazókat is gyűjtenének. Orbán szerint az ellenzéknek van egy álma, hogy határok, nemzetek és vallás nélküli Európát teremtsen az európai családmodell aláásásával, mindezt politikai felelősség nélkül.
"Mi vagyun az EPP, hallgassunk az emberekre, védjük meg Európát, ne hagyjuk, hogy a liberálisak és a szocialisták elvegyék a döntés lehetőségét az emberektől" - zárta a magyar miniszterelnök. Orbán beszédét erőteljes taps fogadta, többen kezet is fogtak vele, miközben visszasétált a pulpitustól a helyére. A beszédét, némileg meglepő módon, írásban is kiosztották a helyszínen, az újságírók szerint más felszólalóét nem.
A beszédből több EP-képviselő és külföldi újságíró is idézett a Twitteren, a legtöbb tudósító azt emelte ki, hogy a magyar miniszterelnök szerint az EU nem fogadhat be mindenkit, aki jobb életre vágyik, őket vissza kell küldeni a hazájukba. Azt is többen kiemelték, hogy Orbán szerint meg kell szabadulni a politikai korrektségtől, valódi vitát kell folytatni a bevándorlásról.
Az amerikai Politico európai tudósítója szerint Orbán jelentős beszédet tartott, amelyről vélhetően még napokig vitatkozni fog mindenki.
Orbánt megelőzően felszólalt a korábi francia elnök, Nicolas Sarkozy is, aki szerint egy új schengeni egyezményre lenne szükség, emellett egy új közös menekültpolitikára, ami egyformán elfogadott és érvényes minden országban, valamint közös szempontrendszer alapján működik. A kialakult politikai válságról az a véleménye, hogy az visszaüthet az EU terjeszkedésében is, például Törökország tagságában, ami nem jöhet létre zsarolás útján - ezzel utalt az Erdogan és Merkel közötti isztambuli találkozóra, ahol a török elnök a menekültválságban nyújtott segítségért azt várja, hogy gyorsítsák meg és támogassák az EU-tagság elnyerését. Ebben a helyzetben újra kell fogalmaznia az EU-nak, hogy "kik vagyunk? miért állunk ki?" - emelte ki beszédében az ideológia feladatokat is Nicolas Sarkozy.