A skót hatóságok azonosítottak két líbiait, akik a gyanú szerint felelősek lehetnek az 1988-as Lockerbie-i légikatasztrófáért – jelentették be magyar idő szerint csütörtök délután. A két ember nevét nem árulták el, csak annyit közöltek: szeretnék elérni a líbiai hatóságoknál, hogy skót nyomozók és az FBI emberei kikérdezhessék őket Tripoliban. Kapcsolatban állhattak ugyanis Abdelbaszet Ali Mohamed Al-Megrahival, az egyetlen emberrel, akit elítéltek eddig a merénylet ügyében 2001-ben - jelentette az amerikai AP hírügynökség.
1998. december 21-én plasztikbomba robbant a Pan Am légitársaság 103-as, transzatlanti járatán az Egyesült Királyság területén. A londoni Heathrow-ról szálltak fel és a New York lett volna a cél.
A Boeing 747-121-es gép a detonációban megsemmisült, roncsai részben egy skóciai kisvárosra, Lockerbie-re zuhantak, illetve szétszóródtak a környéken.
A gépen utazó 243 utasból és 16 fős személyzetből senki sem élte túl a katasztrófát. A katasztrófának 21 országból összesen 270 áldozata volt, közülük 4 magyar és 189 amerikai. Lockerbie lakói közül tizenegyen haltak meg, amikor a gép szárnyai becsapódtak egy házba és felrobbantak.
A magyar áldozatok közül hárman, egy váci család a családfő nagybátyjához készült az Egyesült Államokba, egy idős budapesti nő pedig a fiához, szintén Amerikába.
A Pan Amet sokan Amerika jelképének tekintették, és a 2001. szeptember 11-ei terrortámadás előtt a lockerbie-i katasztrófában veszítette életét a legtöbb amerikai civil.
A merénylet ügyében széleskörő nyomozást indítottak a skót és az amerikai hatóságok.
A Pan Amet sokan Amerika jelképének tekintették, és a 2001. szeptember 11-ei terrortámadás előtt a lockerbie-i katasztrófában veszítette életét a legtöbb amerikai civil.
1991. november 13-án nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki a líbiai állampolgárságú Abdelbaszet Ali Mohamed Al-Megrahi és Al-Amin Kalifa Fimah ellen. Al-Megrahi líbiai hírszerző tiszt és a Libyan Arab Airlines légitársaság biztonsági tisztje, Fimah pedig a máltai nemzetközi repülőtéren dolgozott a Libyan Arab Airlines helyi alkalmazottjaként.
A két férfit végül Hollandia területén 1999. április 5-én adták át a vizsgálatot végző hatóságoknak.
2001. január 31-én Al-Megrahit a három skót bíró vezette bíróság bűnösnek találta és 27 évi fegyházra ítélte, Fimah-t pedig felmentette. Al-Megrahi büntetését a skóciai Glasgow melletti Greenock börtönében töltötte 2009. augusztus 20-áig, amikor a skót regionális kormány hazaengedte Líbiába, mert rákos beteg volt. 2012-ben halt meg Líbiában.
Líbia hosszas egyezkedés után kártérítést fizetett az áldozatok hozzátartozóinak és a Pan Am-nek.