Pánik tört ki a zarándokok tömegében csütörtökön a Mekka-közeli Minában, az emberek taposni kezdték egymást. Legalább hétszáztíz ember meghalt, további nyolcszázhatvanan megsérültek. A pánik két zarándoktábor között, egy utcán kerítette hatalmába a tömeget. A tragédia ellenére a haddzs folytatódott.
Idén sem maradt tömeges haláleset nélkül a mekkai zarándoklat. Az Al Jazeera híradása szerint pánik tört ki haddzsra tartó tömegben a Mekka közelében található Minában, emiatt a zarándokok taposni kezdték egymást.
A tragédiáról érkezett első hírek óta folyamatosan növekszik az áldozatok száma: a kezdeti százról már 717-re. További 863 ember megsérült a tömegjelenetek során. A helyszínre 220 mentőautót irányítottak, 4000 ember vett részt a mentésben.
Helyszíni felvételek szerint a tragédia helyszínén az emberi testek mellett összetört kerekesszékek, eltiport vizespalackok hevertek.
Shocking news from Mina, More than 220 Hajis have been martyred, Ya Allah have mercy #تدافع_مشعر_مني #Mecca pic.twitter.com/z3thHk2wxJ
— Farhan Khan Virk (@FarhanKVirk) 2015. szeptember 24.
Hogy mi váltotta ki a tömeg rémületét, egyelőre nem tudni. Sajtójelentések szerint akkor történt a tragédia, amikor a zarándokok az Arafát-hegyről arra a helyre tartottak, ahol az "ördög megkövezésének" rítusával folytatják a haddzsot.
A muszlimok szent városába idén körülbelül kétmillió zarándok látogatott el a világ minden tájáról. Százezrek indultak útnak kedden a Mekkától öt kilométerre keletre fekvő Mina felé, hogy megkezdjék a hagyományos éves muzulmán zarándoklatot, a haddzsot.
#منى pic.twitter.com/Q2jW3mSFYw
— hicham messaoudi (@prohicham) 2015. szeptember 24.
Az alábbi videós beszámoló szerint a tömegpánik nem az alatt a sátor alatt történt, ahol a zarándokok szimbolikusan megkövezik az ördögöt, hanem két zarándoktábor közötti úton. A zarándokok táboraiban összesen 160 ezer sátor van. A tömegpánik akkor tört ki, amikor a földön ülő tömeghez odaért egy másik nagy csoport.
A tragédia ellenére a haddzs folytatódott.
Where the stampede took place. Plz follow updates on http://t.co/GgLg8siUOO pic.twitter.com/UprkxcaAk5
— Basma Atassi | بسمة (@Basma_) 2015. szeptember 24.
Az idei haddzs időszakát már egy korábbi tragédia is beárnyékolta: 107 ember meghalt, és több mint 200-an megsérültek, amikor hetekkel a zarándoklat előtt ledőlt egy hatalmas daru.
Bár a szaúdi hatóságok sokat tesznek azért, hogy megelőzzék a tragédiákat, rendszeresen előfordulnak tömegbalesetek a mekkai zarándoklaton, amely elképesztő létszámú muszlim hívőt vonz évről évre. A legszörnyűbb tragédia 1990-ben történt, akkor 1426 ember halt meg egy gyalogosalagútban.
Irán Szaúd-Arábiát hibáztatja, Szaúd-Arábia a zarándokokat
Irán szerint a hibás szervezés vezetett a mekkai zarándoklat alatt történt csütörtöki tragédiához. A zarándoklattal foglalkozó iráni szervezet vezetője azt mondta, hogy a szaúdi hatóságok "ismeretlen okból" lezártak egy utat annak a helynek a közelében, ahol az ördög szimbolikus megkövezésének rítusát végzik a hagyományos éves muzulmán zarándoklat, a háddzs részeként. Így csak három utat használhattak a Mekkából induló zarándokok.
Amír Abdollahján iráni külügyminiszter-helyettes közölte: Szaúd-Arábia iráni képviselőjét bekérették Teheránban a külügyminisztériumba, hogy adjon magyarázatot a történtekre.
A szaúdi egészségügyi miniszter ezzel szemben azt nyilatkozta, hogy a zarándokok fegyelmezetlensége miatt történt a katasztrófa, a háddzs résztvevői szerinte hajlamosak figyelmen kívül hagyni a hatóságok utasításait.
"Ha a zarándokok követték volna az instrukciókat, el lehetett volna kerülni ezt a baleset. Számos zarándok mozgásba lendült anélkül, hogy tiszteletben tartotta volna a kövezési rítus lebonyolításáért felelősök által meghatározott menetrendet" – mondta az állami televízióban Halid al-Fáleh azután, hogy a tragédia helyszínén járt.
Többen például a kijelölttel ellentétes irányba indultak el, ráadásul nem a megfelelő időben – tette hozzá. A tárcavezető "gyors és átlátható" vizsgálatot ígért az ügyben.