2015. szeptember. 13. 12:21 Utolsó frissítés: 2015. szeptember. 13. 12:20 Világ

Ukrán válság: eredménytelen tárgyalások

Nem sikerült előrelépni a fogolycsere, valamint az ukrán-orosz határ ukrán ellenőrzésének helyreállítása ügyében.

    "Mindaddig nem lehet szabad és demokratikus választások megrendezéséről beszélni, amíg foglyok vannak a Donyec-medencében. Nem lehet szó biztonságról sem addig, amíg Oroszország ki nem vonja fegyvereit, zsoldosait és katonáit Ukrajnából" - jelentette ki Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszter a francia, német és orosz kollégájával tegnap este tartott berlini találkozója után.
    Mint mondta, a találkozón az orosz fél nem reagált arra a kezdeményezésre, hogy hozzanak létre albizottságot a határkérdés megvitatására. Az ukrán hatóságok jelenleg nem tudják ellenőrizni a donyecki és luhanszki szakadár területek és az Oroszország közötti államhatárszakaszt, amin keresztül Kijev szerint Oroszország katonai utánpótlással látja el a szeparatistákat. 
    Az ukrán külügyminiszter elmondta, hogy az alkotmánymódosítás kérdésében továbbra is komoly nézeteltérés van Kijev és Moszkva között. Az orosz fél változatlanul elégedetlen az ukrán alaptörvény decentralizációt célzó módosításáról készült előterjesztésben a szakadár területeknek nyújtott önrendelkezési jogokkal. A Kijevben komoly belpolitikai vihart kavaró decentralizációs alkotmánymódosítási javaslat a helyi közösségeknek nyújt több önrendelkezést az egész ország területén, nem tesz kivételt a szakadárok által ellenőrzött területekkel, azaz nem nyújt nekik autonómiát, sem különleges jogállást. 
    Közben Volodimir Ruban, a fogolycserével foglalkozó ukrán központ vezetője nyilvánosságra hozta, hogy Moszkvától ajánlatot kaptak az Ukrajnában elfogott két orosz hírszerző tiszt kicserélésére az Oroszországban bebörtönzött Oleh Szencov ukrán filmrendezőre és a vele együtt elfogott Olekszandr Kolcsenkóra.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.