2015. szeptember. 02. 15:37 MTI Utolsó frissítés: 2015. szeptember. 02. 15:35 Világ

Pénzt adnak a németek Tutanhamon elrontott szakállára

Németország segítséget nyújt Egyiptomnak Tutanhamon fáraó tavaly megsérült halotti maszkjának helyreállításához.

A német külügyminisztérium és az egyiptomi műemlékvédelmi minisztérium keddi bejelentése szerint a német fél szaktudással és 50 ezer euróval, vagyis 16 millió forint támogatja a világhírű régészeti lelet restaurálását, ezen belül főként a tavaly takarítás közben letört és rondán visszaragasztott ceremoniális szakáll helyreállítását. 

A munkát a Kairói Német Régészeti Intézet és a mainzi Római-Germán Központi Múzeum végzi egy egyiptomi-német tudományos bizottsággal egyeztetve. 

A 3300 éves műkincs tavaly ősszel sérült meg, amikor a vitrin takarítása közben a személyzet egy ügyetlen tagja letörte a szakállt. Azt később visszaragasztották, de a munkát trehányul végezték, erre a célra alkalmatlan műgyantát használtak, és az eredmény bántóan csúnya lett.

Tutanhamon halotti maszkját Howard Carter és George Herbert brit régész fedezte fel 1922-ben a fiatalon elhunyt fáraó csaknem érintetlen sírjának feltárásakor.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.