Világ MTI 2015. augusztus. 29. 09:22

Menekültek: rendkívül tanácskozást hívott össze az ENSZ-főtitkár

Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szerint a migránsok tragédiájának a világ vezetői figyelmének fókuszába kell kerülnie a Közgyűlés hamarosan kezdődő 70. ülésszakán, ezért a világszervezet első számú tisztségviselője szeptember 30-ra rendkívüli tanácskozást hirdetett meg a témában.

"Ez olyan emberi tragédia, amely eltökélt kollektív politikai választ követel meg. Ez a szolidaritás válsága, nem a számok válsága" – hangsúlyozta Ban közleményében, amelyet az Ausztriában, a magyar határ közelében egy teherautóban, valamint a Földközi-tengeren életüket vesztő migránsok tragédiája után adott ki.

Szerinte a nemzetközi közösségnek a kötelezettségek betartása mellett nagyobb eltökéltséget kell mutatnia azon konfliktusok megoldására, amelyek a menekülésen kívül kevés választást hagynak az embereknek. Ha a nemzetközi közösség ebben kudarcot vall, akkor a menekülésre kényszerülők száma több lesz a jelenleginél is, amely naponta több mint 40 ezer.

Ban Ki Mun emlékeztetett: a nemzetközi jog, amelyet az államok elismertek, arról rendelkezik, hogy a menekülteknek joguk van a védelemhez és a menedékhez. Felhívta a figyelmet arra, hogy az államok a menedékkérelmek elbírálásánál nem tehetnek megkülönböztetést vallási vagy más identitási alapon, mint ahogy nem kényszeríthetik az embereket arra, hogy visszatérjenek oda, ahonnan elmenekültek, ha jól megalapozott az a félelmük, hogy ott üldöztetésnek vagy támadásnak vannak kitéve.

"Ez nemcsak a nemzetközi jog kérdése, miután emberek vagyunk, a kötelességünk is" – írta az ENSZ-főtitkár.

Ban szerint az ismétlődő tragédiák rávilágítanak az embercsempészek és emberkereskedők kegyetlenségére "az Andamán-tengertől a Földközi-tengeren át Európa autópályáiig", és egyúttal érzékeltetik a védelmet vagy új életet kereső emberek kétségbeesettségét.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.