2015. augusztus. 08. 06:11 MTI Utolsó frissítés: 2015. augusztus. 08. 08:08 Világ

500 éves börtönbüntetése alatt meghalt Pinochet rettegett kémfőnöke

Meghalt a néhai chilei diktátor, Augusto Pinochet rettegett kémfőnöke, Manuel Contreras, aki több ezer embert raboltatott el, kínoztatott és gyilkoltatott meg.

Contrerast pénteken, 86 évesen, Santiago katonai kórházában érte a vég félezer éves börtönbüntetésének letöltése alatt. A bő ötszáz esztendőt emberiesség elleni bűneiért kapta.

Contreras nem sokkal azt követően vált Pinochet egyik legközelebbi bizalmasává és Chile második legnagyobb hatalmú, legrettegettebb emberévé, hogy Pinochet 1973-ban megdöntötte katonai puccsal Salvador Allende szocialista kormányát.

Chile diktátora 2006-ban halt meg. Élete utolsó éveiben megromlott a viszonya Contrerasszal, kölcsönösen egymás ellen vádaskodtak. Pinochet igyekezett a politikai gyilkosságokat Contreras nyakába varrni, utóbbi meg kábítószer gyártatásával és Európába csempésztetésével vádolta viszont hajdani főnökét.

Contrerast tavaly szeptemberben szállították át börtönéből a katonai kórházba vesebetegség miatt.

Halálát a chilei kormány jelentette be. A hír hallatán azonnal több tucat ember sietett a kórházhoz üdvözölve a tömeggyilkos kémfőnök halálát.

Contreras összesen 10 évet töltött le ötvenszer hosszabb büntetéséből. 2005-ben került rács mögé, ám luxuskörülmények közé. Teniszpályák, uszoda, kerti partikhoz szalonnasütő-helyek is tartoztak a börtönhöz, amelyet a diktatúra időszakában emberiesség ellen elkövetett bűnök miatt lecsukott volt tisztségviselőknek tartottak fenn. A chilei kormány végül – engedve a társadalmi nyomásnak – 2013-ban bezárta a börtönt, és Contreras elkerült egy másik fegyintézetbe, ahol be kellett érnie szerényebb körülményekkel.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.