Világ MTI 2015. június. 15. 19:47

ENSZ-főbiztos: Fogadjon be több menekültet Európa!

Az ENSZ emberi jogi főbiztosa arra szólította fel hétfőn az európai államokat, hogy fogadjanak be több menekültet és tegyenek többet a migránsokkal szembeni előítéletek és a hátrányos megkülönböztetés ellen.

Zeid Raad al-Husszein azt hangoztatta az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa előtt, hogy "lesújtja és szégyennel tölti el a bevándorlók gyakori démonizálása, amely számos olyan országban megfigyelhető, amelyek lakosai békében, jólétben és gondtalanságban élnek."

Az illetékes kijelentette, hogy az európai országoknak meg kellene nyitniuk a határaikat a menekültek előtt ahelyett, hogy teherként vagy bűnözőkként kezelnék őket. Leszögezte: "sokkal bátrabb lépésekre" lenne szükség annak a tudatosításához, hogy az uniónak a képzettségi szintjüktől függetlenül több bevándorlóra van szüksége.

"Munkavállalókként, fogyasztókként és adófizetőkként hozzájárulnak minden társadalom gazdasági növekedéséhez, mint ahogyan azt számos tanulmányban kimutatták" - fogalmazott a főbiztos. "Ebben a teremben kevesen mondhatják el azt magukról, hogy ők vagy az elődjeik nem profitáltak a bevándorlásból" - tette hozzá.

Husszein helyeselte az Európai Unió kutatási és mentési tevékenységének a kiterjesztését, mert - mint mondta - "a Földközi-tengeren életüket vesztő bevándorlók száma mélységes aggodalomra ad okot."  A főbiztos ugyanakkor arra szólította fel az európai vezetőket, hogy "lépjenek fel a menekültekkel szembeni növekvő bigottság ellen", az ugyanis erőszakhoz vezethet.

Az uniós belügyminiszterek kedden vitatják meg azt a javaslatot, amelynek értelmében a menekültválság kezelésében egyenlőbben osztanák meg a terheket az európai uniós tagállamok között. A menekülthullámmal eddig túlnyomó részt Olaszországnak és Görögországnak kellett megbirkóznia.

A Nemzetközi Migrációs Szervezet adatai szerint idén legalább 90 ezer illegális bevándorló érkezett a Földközi-tengeren keresztül Európába, közülük 46 500-an Olaszországban, 42 ezren pedig Görögországban értek partot. Az év első öt hónapjában több mint 1850-en lelték halálukat a tengeren.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.