Világ 2015. május. 25. 19:50

A legpatinásabb civilek húzhatják le a rolót Oroszországban

A Human Rights Watch és a Transparency International is azon civil szervezetek között van, amelyeket egy tegnap jóváhagyott törvény alapján már holnap ellehetetlenítenek Oroszországban. Egy képviselő kezdeményezte öt szervezet kivizsgálását.

A Human Rights Watch és a Transparency International is azon civil szervezetek között van, amelyeket egy tegnap jóváhagyott orosz törvény alapján betilthatnak Oroszországban. Egy képviselő kezdeményezte öt szervezet kivizsgálását. Egy nappal azután, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök jóváhagyta a nem kormányzati szervezetek (NGO) működését szabályozó törvényt - amely alapján "nemkívánatossá" minősíthetnek egy szervezetet -, az orosz duma egyik képviselője hétfőn kérvényezte a legfelsőbb ügyészségtől négy nemzetközi és egy orosz NGO "nemkívánatosságának" megvizsgálását.

A populista Oroszországi Liberális Demokrata Párt (LDPR) parlamenti képviselője, Vitalij Zolocsevszkij az oroszországi Transparency International, a nemzetközi szinten vállalati és politikai korrupciót figyelő szervezet, a moszkvai Carnegie Center amerikai külpolitikai elemző alapítvány, International Memorial, orosz emberi jogi és szovjet-múltkutató szervezet, a Human Rights Watch nemzetközi jogvédő szervezet, valamint az Amnesty International, az emberi jogok elismertetéséért küzdő nemzetközi szervezet működésének kivizsgálását kérvényezte. Alekszandr Cserkaszov, az orosz NGO szervezet tagja szerint a vasárnap életbe lépett jogszabályt "önkényesen lehet értelmezni", s meghatározása "homályos".

Stiller Ákos

A törvény alapján azokat az NGO-kat nyilváníthatják nemkívánatosnak, amelyek "veszélyeztetik Oroszország alkotmányos rendjének alapjait, védelmi képességeit és biztonságát". Az ilyen szervezetek működését betilthatják és közigazgatási, valamint büntetőjogi felelősségre vonhatják, vagyonukat befagyaszthatják. A döntést az orosz legfőbb ügyész, vagy helyettesei hozhatják meg a külügyminisztériummal egyeztetve. A jogszabály értelmében a betiltott szervezetek tevékenységében való részvételt is büntetik Oroszországban, így például sem a bankok, sem a kormányzati szervek nem működhetnek velük együtt. Cserkaszov megjegyezte, a törvény alapján így a bíróságnak sem szabad a "nemkívánatosakkal" együttműködni, amely azért lesz "kellemetlen", mert ha "nemkívánatosnak" kiáltják ki szervezetét, nem tudnak majd fellebbezni.

A bíróságok szabálysértési eljárásban jelentős pénzbüntetést róhatnak ki: ha valaki "rendszeresen" megsérti a törvényt - egy évben két alkalomnál többször - akkor őt büntetőjogi felelősségre vonhatják. Ez akár ötszázezer rubeles pénzbüntetést, vagy 15 nap kötelező munkavégzést, illetve többéves szabadságvesztést is jelenthet.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 15. 14:45

Technostressz, kiégés, home office – áldjuk vagy átkozzuk a Covidot azért, amivé a munkahelyek váltak?

Az öt éve kitört járvány társadalmi, gazdasági hatásai jóval távolabb mutatnak, mint gondoltuk. A HVG új sorozatában ezt járjuk körbe különböző aspektusokból; ebben a cikkünkben arról lesz szó, hogy miként zajlott a kényszerűnek tűnő digitális átalakulás, amely nemcsak a munkaerőpiacra, a cégekre volt súlyos hatással, hanem a mentális állapotunkra is. Miért nem teljesen egyértelmű még ma sem a home office megítélése, hogyan változtak meg az elvárt vezetői és munkavállalói kompetenciák, és mi az a VUCA/BANI-világ, amelyben élünk? Szakértőket kérdeztünk.