Durván pusztítanak a növényvédő szerek a folyókban
Világszerte alábecsülik a folyók és folyamtorkolatok mezőgazdasági rovarölő szerek okozta szennyeződését, amelynek pusztító hatása van a vízi ökoszisztémákra – derül ki egy német tanulmányból.
A kutatók 1962 és 2012 között megjelent 838 tanulmányt elemeztek 73 országban található 2500 vízhelyszínről, hogy megállapítsák, túllépi-e a 28 leggyakrabban használt növényvédő szer koncentrációja az engedélyezett szintet.
Az amerikai tudományos akadémia lapjának (PNAS) aktuális számában megjelent munkájukban a szerzők megállapították, hogy azon helyek 52,4 százalékában, ahol növényvédő szereket találtak, a peszticidek mennyisége jóval meghaladta a vízben vagy az üledékekben a megengedett értékeket. Ilyen határérték-túllépést olyan országokban is tapasztaltak, amelyekben szigorúan szabályozzák a növényvédő szerek használatát.
A fokozódó vegyszerszennyezés csökkenti a vízterületek biológiai sokszínűségét. A jelenleg engedélyezett koncentráció következtében is mintegy 30 százalékkal csökken a folyók mélyén élő apró gerinctelen állatok populációja. Következésképpen veszélyben van az édesvízforrások biológiai integritása – figyelmeztetnek a tudósok.
"Tanulmányunkban azért összpontosítottunk a növényvédő szerekre, mert elvileg erősen mérgezőek olyan vízi organizmusok számára, amelyek elengedhetetlenek az ökoszisztéma megfelelő működéséhez" – írták a kutatók, akik szerint – kiterjedt mennyiségi elemzések híján - jelentősen alulbecsülték a növényvédő szereknek a vízterületekre gyakorolt hatását.
A tudósok szerint javítani kell a növényvédő szerek használatára vonatkozó szabályozást, és ki kell terjeszteni a vegyi anyagok ökoszisztémákra gyakorolt hatásának kutatását.
A mezőgazdasági termelés növekedésével több mint 750 százalékkal nőtt 1955 és 2000 között a növényvédő szerek termelése, az iparág világszerte 50 milliárd dolláros (14 044 milliárd forintos) piacot jelent.