2015. április. 09. 22:02 MTI Utolsó frissítés: 2015. április. 09. 22:03 Világ

Régi bélyeg kerülhet le Kubáról

Barack Obama hamarosan dönt arról, hogy levegyék-e Kubát a terrorizmust támogató országok amerikai listájáról – ezt maga az amerikai elnök jelezte csütörtökön. A Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsa megkapta a washingtoni külügyminisztériumtól a kérdésben készített tanulmányát.

A Washingtonból Jamaicába érkezett elnök azt mondta: még nem döntött az ügyben, így nem jelent be csütörtökön a szigetországgal kapcsolatos döntést, a nemzetbiztonsági tanács javaslatot készít elő számára a külügyi tárca véleménye alapján.

Obama korábban már többször jelezte: hajlandó törölni Kubát a listáról a két ország közötti kapcsolatok normalizálása keretében. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy egy ilyen döntést minden esetben megelőzi a külügyminisztérium hivatalos átvizsgálási folyamata.

Az amerikai elnök háromnapos karibi és közép-amerikai utazását kezdte meg csütörtökön Jamaicában. Látogatása egyik legjobban várt pillanata a hét végén esedékes Amerika-csúcsértekezlet lesz, ahol találkozik, és vélhetően kötetlen beszélgetést folytat Raúl Castróval, Kuba elnökével. Csaknem hatvan éve nem volt példa ilyen csúcsszintű kubai-amerikai találkozóra.

Szakértők úgy vélik, a terrorizmust támogató országok listájával kapcsolatos döntés még ezen a héten megszülethet.

A listán Kubán kívül csak három ország található: Irán, Szudán és Szíria. Amellett, hogy ez sérti a szigetország büszkeségét, korlátozza Havanna hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerekhez.

Kuba szerepeltetése a listán egyike a két ország közötti viszony normalizálását gátló legfőbb tényezőknek. Mindenesetre korábban szakértők arra mutattak rá, hogy Washington addig visszatarthatja az ügy rendezését, amíg más vitás kérdések nem oldódtak meg.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?