Tiltakozó jegyzéket küldött Belgrád Tiranának
Tiltakozó jegyzéket küldött a szerb külügyminisztérium csütörtökön a belgrádi albán nagykövetnek, s abban Belgrád tiltakozását fejezi ki Edi Rama albán miniszterelnök egy közelmúltbeli, Albánia és Koszovó egyesítésére vonatkozó kijelentése miatt.
Az albán kormányfő a pristinai Klan Kosova televízióban kedden azt mondta: Albánia és Koszovó egyesülése elkerülhetetlen és megkérdőjelezhetetlen, a kérdés csak az, hogy ez az Európai Unió keretein belül történik-e meg, vagy az EU "vakságára vagy lustaságára", azaz az európai integráció és a vízumliberalizáció elmaradására való reakcióként. Ez utóbbi megfogalmazását a szerb közvélemény úgy értelmezte, hogy Edi Rama ismét az úgynevezett Nagy-Albániáról, vagyis az Albániában, Koszovóban, Macedóniában és Görögországban élő albánok egy államban való egyesítéséről beszélt.
A Nagy-Albánia eszméje sérti a szerbeket, mert Belgrád a többségében albánok lakta Koszovó függetlenségét nem ismeri el, és a szerbek szerint Koszovó továbbra is Szerbia tartománya.
Belgrád a provokatívnak minősített kijelentésről értesítette az ENSZ Biztonsági Tanácsát is, a nemzetközi partnereitől pedig azt kérte, hogy támogassák az albán miniszterelnök kijelentését elítélő nyilatkozatot, mert Belgrád szerint Edi Rama szavai károsan hatnak a térség békéjére és stabilitására.
Az albán kormányfő az utóbbi néhány hónapban több alkalommal is kiváltotta Szerbia rosszallását. Októberben a Szerbia és Albánia között zajló labdarúgó Európa-bajnoki selejtezőt az első félidő vége előtt néhány perccel félbeszakították, mert dulakodás tört ki a két csapat játékosai között. Az összetűzés azt követően alakult ki, hogy egy ismeretlen személy egy távirányítású helikopterrel Nagy-Albániát ábrázoló zászlót vitt be a pálya fölé. A labdarúgó-szövetségeket megbüntették.
A lehetséges elkövetők között az albán miniszterelnök testvérének, Olsi Ramának a neve is felmerült. Az incidens miatt későbbre halasztották Edi Rama belgrádi látogatását, amelyet a politikus arra használt, hogy - szerb kollégája által provokációnak minősített - kijelentéseket tegyen Koszovóval kapcsolatban. Az albán kormányfő akkor azt javasolta Szerbiának, "fogadja el a realitásokat" Koszovóval kapcsolatban, azaz Szerbia egykori déli tartományának 2008-ban kikiáltott függetlenségét. Legutóbb pedig januárban keltett botrányt az albán miniszterelnök, amikor a karácsonyi üdvözletek között egy Nagy-Albániát ábrázoló zászlót vetítettek ki a miniszterelnöki rezidencia falára. Belgrád akkor is diplomáciai jegyzékben tiltakozott.