Világ MTI 2015. március. 30. 05:42

Germanwings-katasztrófa: Túlságosan károsodhatott a második fekete doboz

Ideális esetben egy-két hónapig tarthat a Franciaországban lezuhant Germanwings-gép áldozatainak azonosítása szakértők szerint. Közben a Lufthansa egyik vezetője azt mondta: lehet, hogy a második fekete doboz annyira károsodott, hogy nem küld jeleket.

Kay Kratky az egyik német televízió csatorna vasárnap késő esti adásában azt mondta, hogy rendkívül nehéz megtalálni a második fekete dobozt. A gép nagy sebességgel csapódott a hegyoldalnak Marseille-től északkeletre. A második fekete dobozra azonban mindenképpen szükség van ahhoz, hogy a szakemberek pontosabb képet nyerjenek a történtekről – tette hozzá a Germanwings diszkont légitársaságot tulajdonló Lufthansa magas beosztású képviselője.

Feltételezések szerint a gépet a járat 27 éves másodpilótája Andreas Lubitz szándékosan vezette a hegyoldalnak. A repülőn tartózkodó 150 ember meghalt. Lubitz sajtóértesülések szerint mentális betegségben szenvedett, kezelés alatt állt, betegségét azonban titkolta munkaadója előtt.

A tragédia áldozatait ideális körülmények között május elejére sikerülhet azonosítani, de lehet, hogy csak később. Christian Reiter osztrák orvosszakértő szerint két héten belül lezárulhat a holttestek utáni keresés, ha az időjárás nem szól közbe. Már május elejére azonosítani lehetne az áldozatok nagy részét, ha sikerül a DNS-vizsgálathoz megfelelő szövetmintát nyerni a maradványokból.

Két másik osztrák szakértő bírálta a francia ügyészséget, szerintük a hatóság elhamarkodottan közölte azzal kapcsolatos gyanúját, hogy a másodpilóta szándékosan idézte elő a katasztrófát. Az ügyészség lépése szerintük médiahisztériához és spekulációkhoz vezetett, a második fekete doboz azonban fontos technikai információkkal szolgálhat arról, hogy mi is történt pontosan.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.