Világ hvg.hu 2015. március. 26. 12:56

Szándékosan zuhant le a Germanwings-géppel a másodpilóta

Vélhetően szándékosan csapódott földnek a kedden lezuhant Germanwings-géppel a másodpilóta – jelentette be a francia ügyészség. A 28 éves német Andreas Lubitz légzése hallatszik a hangfelvételen, mégsem engedte vissza a fülkébe a gép kapitányát. A műszereket is átállította, hogy csökkentse a gép magasságát. Délután megszólalt a német kancellár is, azt mondta, mindent megtesznek, hogy kiderítsék, pontosan mi történt. Közben a német médiában újabb találgatások jelentek meg arról, hogy a másodpilóta depresszióval kezelték volna.

Mit lehet tudni Andreas Lubitzról?

A 28 éves másodpilóta az eddigi információk szerint a Frankfurt melletti Montabaurból származott, de Düsseldorfban is volt lakása. Mindössze 630 repült órán volt túl a tragédia előtt. Nem volt felesége, sem gyermekei. 14-15 éves korában csatlakozott az LSC Westerwald repülőklubhoz, később a Lufthansánál kapott pilótaoktatást.

Szándékosan pusztíthatta el kedden a Germanwings A320-as gépét Andreas Lubitz másodpilóta, de nincs terrortámadásra utaló jel – közölte Brice Robin francia ügyész.

Az ügyészség szerint a fekete dobozon rögzített hangfelvételek bizonyítják, hogy a 28 éves másodpilóta nem engedte be a fülkébe a visszatérő kapitányt, miután az valamiért kiment.

A Le Figaro szerint a hangfelvételen végig hallatszik a másodpilóta légzése akkor is, amikor nem nyit ajtót a kopogtató kollégának.

Az utolsó percekben jól hallatszik, ahogy a kapitány dörömböl az ajtón, és szól a vészjelzés – közben Lubitz légzése végig nyugodt maradt. Az utolsó pillanatokban viszont az utasok sikítozása is hallatszik a háttérben.

Twitter

Az első tiszt szándékosan állította át úgy a műszereket, hogy csökkenthesse a gép repülési magasságát – hangzott el a sajtótájékoztatón. Az ügyész szerint a repülő 700 kilométer per órás sebességgel csapódhatott be, mindenki azonnal meghalt.

A Germanwings közölte, a céget sokkolták a francia ügyész által közétett információk és sajtótájékoztatót tartanak délután. Több tévécsatorna és portál is azt jelentette, Andreas Lubitz szülei állítólag el is hagyták Marseille-t, ahol eddig az áldozatok rokonai gyülekeztek.

AFPTV / GripMedia / Denis Bois

A gép mindkét pilótája német volt. Andreas Lubitz Észak-Rajna-Westfaliából, Montabaurból származott, vallási nézeteiről semmit nem tudni, de az ügyész szerint nem is ezzel kéne foglalkozni. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy nem szerepel a terroristaként számon tartottak listáján. Ő az, akit 2013-ban vett fel a Germanwings, és eddig 630 órát repült.

A két pilóta a repülés első 20 percében még kedélyesen beszélgetett egymással. A kapitány az ugyancsak német, düsseldorfi S. Patrick volt, ő tíz éve dolgozott a cégnél, és 6 ezer órát repült már.

Miután a New York Times csütörtökön reggel nyilvánosságra hozta, hogy a gép fekete doboza által rögzített hangok szerint a gép egyik pilótája egyedül maradt a kabinban, mindjárt felmerült a lehetősége annak, hogy szándékosan, öngyilkossági szándékkal zuhanhattak le a géppel, mivel a kabinba kívülről csak akkor lehetetlen visszatérni, ha odabentről megtagadják a bejutást.

Csütörtök kora délután Carsten Spohr Lufthansa-vezér és Thomas Winkelmann, a Germanwings vezére tartott sajtótájékoztatót. Spohr azt mondta: mindkét pilóta képzett volt, egyedi esetként kell kezelni a Germanwings-gép tragédiáját. Szerinte, ha egy ember több mint száz másikat magával ragad a halálba, akkor ezt nem lehet öngyilkosságnak nevezni. Az okok egyelőre nem ismertek, de a másodpilótával se volt soha gond, viselkedésében sem találtak semmi feltűnőt.

Megszólalt a német kancellár is, azt mondta, mindent megtesznek, hogy kiderítsék, pontosan mi történt. Közben a német médiában újabb találgatások jelentek meg arról, hogy a másodpilótát depresszióval kezelték volna.

 

 
Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.