500 nőt és gyereket hurcolt el rabszolgának a Boko Haram
Több mint négyszáz nőt és gyermeket elraboltak, ötvenet pedig megöltek a Boko Haram fegyveresei a nigériai Damaszak városában, amelyet a biztonsági erők nemrégiben foglaltak vissza a szélsőséges iszlamista szervezettől - közölték szemtanúk kedden.
Helyi lakosok azt mondták, hogy a szélsőségesek 506 fiatal nőt és gyereket gyűjtöttek össze a város mecsetjében, akik közül nagyjából ötvenet legyilkoltak, a többieket pedig magukkal hurcolták. A lakosok szerint a fegyveresek azt mondták, a nőket és gyerekek azért viszik el, mert rabszolgák, akik az ő tulajdonukat képezik.
A szélsőséges csoport tavaly áprilisban azzal váltott ki nemzetközi felháborodást, hogy elrabolt közel 300 iskolás lányt Nigéria északi részén. Közülük pár tucatnyian azóta megszöktek az iszlamistáktól, de több mint kétszáz lányt azóta sem sikerült kiszabadítani a Boko Haram fogságából.
A múlt héten a Boko Haram ellen harcoló nigeri és csádi katonák mintegy száz holttestet találtak egy híd alatt, a Damaszak városából kivezető útnál. Többségüket agyonlőtték, másokat viszont lefejeztek, és sokaknak elvágták a torkát.
Az észak-nigériai Borno szövetségi államban fekvő Damaszakot tavaly novemberben vonta ellenőrzése alá a terrorszervezet, a nigeri és csádi csapatoknak azonban nemrégiben sikerült visszafoglalniuk a várost. Ugyanakkor keddi beszámolók szerint a lakosok közül csak nagyon kevesen tértek vissza a városba, és sokan a környékbeli bozótosokban rejtőzködnek, mert további támadásoktól tartanak.
A Boko Haram az év elején még egy Belgium nagyságú területet uralt Nigériában. Nigéria, Niger, Csád, Kamerun, valamint Benin hadserege azonban február elején szárazföldi és légi offenzívát indított a szélsőségesek visszaszorítására.
A saría (iszlám jog) radikális értelmezésén alapuló állam létrehozásáért küzdő Boko Haram évek óta folytat fegyveres harcot Nigéria északi részén, és támadásai mindennaposak a térségben. Hivatalos adatok szerint a terrorcsoport tavaly nagyjából tízezer ember halálát okozta a 175 milliós afrikai országban.