2015. március. 09. 06:17 MTI Utolsó frissítés: 2015. március. 09. 08:41 Világ

ENSZ-támaszpontot rakétáztak Maliban

Rakétákkal támadták az ENSZ egyik táborát Maliban, hárman meghaltak.

Két gyermek és egy ENSZ-katona halt meg abban a rakétatámadásban, amely az ENSZ egyik támaszpontját érte Mali északkeleti részén – közölte vasárnap a világszervezet helyi missziója.

A Kidal városában lévő ENSZ-bázison több mint 30 rakéta és aknagránát csapódott be vasárnap kora reggel, egy ENSZ-katona és két civil gyermek halálát okozva – mondta el az este Olivier Salgado, a misszió szóvivője. A támadásban további 14 ember megsebesült.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa nyilatkozatában "a leghatározottabban" elítélte a rakétatámadást. A nyilatkozat rámutat, hogy a békefenntartókat célba vevő támadások "háborús bűncselekménynek minősülnek a nemzetközi jog értelmében".

Előző nap, szombat este egy külföldiek által kedvelt étterem ellen követtek el merényletet a mali fővárosban, Bamakóban. A két támadó öt embert ölt meg, köztük egy belgát és egy franciát. A sebesültek közt három svájci állampolgár is volt. A terrorcselekmény elkövetőjeként egy szaharai szélsőséges szervezet, a Mohtar Belmohtar algériai dzsihadista vezér által alapított al-Murabitum jelentkezett.

A mali kormány alig egy hete előzetes "béke- és megbékélési egyezményt" írt alá az afrikai ország északi részének elszakadásáért küzdő felkelők egy csoportjával. Az ENSZ-közvetítéssel létrejött alku évtizedek lázadásainak és stabilitáshiányának igyekszik véget vetni az északi országrészben, ahová a Nyugat és a regionális hatalmak aggodalmai szerint visszatérhetnek az iszlamista fegyveresek, két évvel azután, hogy a francia katonai beavatkozás 2013 első felében elűzte őket onnan.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.