2015. február. 15. 19:49 MTI Utolsó frissítés: 2015. február. 15. 19:44 Világ

Hiába lőnek a szakadárok, Merkelék szerint betartják a tűzszünetet

Merkel, Hollande és Putyin telefonon egyeztetett, és szerintük betartják a tűzszünetet, annak ellenére, hogy éjfél óta egy területen már 60 alkalommal lőttek a szakadárok az ukránokra. Debalceve város környékén egy falut is megpróbáltak bevenni.

A francia államelnökség vasárnap esti közleménye szerint Ukrajnában általában betartják a tűzszünetet, leszámítva a helyi incidenseket, amelyeket gyorsan meg kell oldani.

Francois Hollande elnök és Angela Merkel német kancellár telefonon beszélt Vlagyimir Putyin orosz és Petro Porosenko ukrán elnökkel, és ennek alapján állapította meg a február 12-én elfogadott tűzszünet tiszteletben tartását.

Ugyanakkor egy ukrán katonai forrás azt közölte vasárnap este, hogy szombat éjfél, vagyis a hatályba lépés óta hatvan esetben vették célba az állásaikat a kelet-ukrajnai lázadók "mindenféle fegyverrel", köztük Grad típusú rakéta sorozatvetővel. A Donyeck és Luhanszk között fekvő Debalceve város térsége "a legforróbb pont", ahol nincs tűzszünet, és ott a szeparatisták be is jelentették, hogy nem állnak le a harccal, mert szerintük joguk van lőni, ez ugyanis az ő területük.

A szeparatisták három alkalommal próbálták meg bevenni a várostól öt kilométerre fekvő Csornukin falut, de mindháromszor visszaverték őket, miközben az ukrán katonák nem használták a tüzérségüket, és csak az ellenséges támadásokra válaszoltak - mondta Anatolij Sztelmah katonai szóvivő.

A párizsi közlemény szerint a felek úgy látják, hogy tovább lehet lépni a minszki megállapodás következő pontjainak teljesítése irányában. E lépések magukba foglalják a nehézfegyverek visszavonását, a tűzszünet ellenőrzését az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet által, valamint a helyi választásokról szóló párbeszéd megkezdését. 

Mind a négy ország vezetője támogatta azt a javaslatot, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa hozzon határozatot a minszki megállapodás megerősítéséről - közölték Párizsban. A feleknek a tűzszünet hatályba lépése után két nap leteltével kell megkezdeniük a nehézfegyverek visszavonását a frontvonalról, amire 14 napjuk van.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.