2015. február. 11. 20:47 MTI Utolsó frissítés: 2015. február. 11. 20:36 Világ

Kétszáznál is több nőt erőszakolhattak meg a szudáni katonák

Szudáni katonák legkevesebb 221 nőt és lányt erőszakoltak meg az afrikai ország Dárfúr tartományának egy falujában - állítja szerdán közzétett jelentésében a Human Rights Watch (HRW) emberi jogi szervezet.

A tömeges erőszak a tartomány északi részén fekvő Tabit városában történt tavaly október végén.

A New York-i jogvédő csoport 15 túlélő, egy szemtanú nő és további huszonhárom, hitelesnek mondott forrásra hivatkozva készítette el vádiratát legkevesebb 130 telefonbeszélgetés alapján. Tudomása szerint a megbecstelenített lányok között akadt, aki még csak tízéves. Több nőt és lányt többször is megerőszakoltak családjaik szeme láttára a katonák. 

"A tabiti nőkön és lányokon tett tömeges erőszak kimerítheti az emberiesség elleni bűncselekmény fogalmát" - áll a jelentésben, amely szerint több áldozat és tanú is azt vallotta: a szudáni kormány tisztségviselői börtönnel és halállal fenyegették meg azokat, akik beszélni mernek a történtekről.

A szudáni hadsereg szóvivője, Aslwarmi Khalid visszautasította a vádakat, teljesen alaptalannak mondta azokat. Szavai szerint az egész vádaskodás nyomásgyakorlási kísérlet arra, hogy az ENSZ és az Afrikai Unió közös békefenntartó erői Dárfúrban állomásozhassanak. 

"A vádaskodás válasz arra, hogy Szudán távozásra kérte fel területéről a nemzetközi erőket" - jelentette ki a szóvivő szerdán a Reuters brit hírügynökségnek.

A HRW követeli, hogy Szudán biztosítson azonnali bejutási lehetőséget Tabitba. A településen lakók mozgása korlátozott, új katonai ellenőrzőpontok létesültek. A HRW embereit nem engedték be a városba, ezért kényszerült a szervezet csupán telefonbeszélgetésekre korlátozva vizsgálódni az ügyben.

 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.