Egy tinédzser állítása szerint Észak-Koreából megszökve Kínán és Oroszországon át jutott el Svédországig, a svéd bevándorlási hivatal szerint viszont a fiú hazudik, és Kínába akarják visszatoloncolni.
Állítása szerint Észak-Koreából szökött Svédországba egy tizenéves fiú, aki Han Szongnak nevezi magát, bár bevallása szerint is egy álnévről van szó, mert attól fél, hogy az észak-koreai hatóságok majd a nyomába erednek - írja a Newsweek.
A 17-19 éves körüli fiú elmondása szerint csempészek segítségével jutott ki a kommunista diktatúrából, ahonnan először Kínába szökött, majd onnan Oroszországba, amelyet a transzszibériai vasút egyik kocsijában elbújva szelt át. A története szerint végül egy teherautó csomagterébe rejtőzve jutott Svédországba, ahonnan viszont a helyi bevándorlásügyi hatóság vissza akarja toloncolni Kínába, mert szerintük hazudik.
Han Szong állítása szerint utcagyerek volt Észak-Koreában, miután az anyja rákban meghalt, az apja pedig politikai fogolyként börtönbe került. A fiú állítása szerint így 17 évesen árvult meg, majd indult útjára, de a svéd hatóságoknak nem sikerült megállapítani az életkorát azt leszámítva, hogy "kiskorúnak" nyilvánították.
A svéd bevándorlási hivatal viszont nem hisz a fiú történetében, mert szerintük Han Szong nem olyan akcentussal beszél, mint amilyen a származási helyének vallott területen szokás. Egy észak-koreai menekülteket segítő szervezet szintén elemezte a fiú beszédét, és ők arra jutottak, hogy Észak-Korea legészakibb régiójára jellemző dialektust beszéli, némi kínai hatással, amely összecseng a történetével, miszerint időzött Kínában is.
Han Szong ügyvédje meg van győződve róla, hogy védence észak-koreai, ugyanis olyan információkkal rendelkezik az országról, amelyekkel csak helyiek rendelkezhetnek, és nem is beszél kínaiul. Szerinte a svéd bevándorlási hivatal azért nem tudta beazonosítani a fiú által említett észa-koreai városokat, mert a kérdezőbiztos rosszul írta le azok nevét.
Ennek ellenére a svéd hatóságok szerint a fiú nem tudta igazolni személyazonosságát, a svéd törvények pedig ezt kívánnák meg. Svédország Kínába akarná visszatoloncolni Han Szongot, mert szerintük kínai, de amíg erről nem szereznek bizonyítékot, addig maradhat az országba. Ha visszatoloncolnák Kínába, akkor viszont rögtön visszaküldenék Észak-Koreába.
Ha viszont bebizonyosodik, hogy a fiú igazat mond, akkor elképesztő utazásának története az egyik legkalandosabb észak-koreai menekülés története lehet. Korábban nagy visszhangot váltott ki a Sin Dong Hjuk története is, aki Menekülés a 14-es táborból címmel írta meg történetét, amelyről azonban később azt nyilatkozta, nem igaz minden eleme.