2015. január. 21. 12:32 MTI Utolsó frissítés: 2015. január. 21. 14:26 Világ

Az osztrák kancellár és az EP-elnök is lobbizik a szaúdi blogger elengedéséért

Levélben kérte az elítélt szaúdi blogger szabadon bocsátását az osztrák kancellár. Werner Faymann Martin Schulz-cal, az Európai Parlament elnökével együtt fordult a szaúdi királyhoz.

Raif Badavit bloggert 2012 júniusában vették őrizetbe, amiért honlapot alapított a vallás szerepének megvitatására a sivatagi királyságban. A férfira tíz év börtönt és ezer korbácsütést szabtak ki, valamint egymillió szaúdi riál megfizetésére kötelezték.

A levélben a két politikus hangsúlyozta: a blogger esete nagy aggodalommal tölti el őket, hiszen a szaúdi férfit azért büntették, mert nyíltan a világ vallásainak egyenlőségéről beszélt. Az ítélet érthetetlen, hiszen nemcsak a szabad véleménynyilvánítás szenvedett csorbát, hanem a vallásközi párbeszéd alapelvei is megkérdőjeleződtek. A korbácsolás ráadásul ellentmond az ENSZ kínzás vagy egyéb kegyetlen büntetés elleni egyezményének – olvasható a levélben.

Heinz Fischer államfő egy héttel korábban ugyancsak arra kérte a szaúdi vezetőket, hogy kegyelmezzenek meg a bloggernek, illetve engedjék el az "elfogadhatatlan és embertelen" büntetést.

Az osztrák belpolitikában éles vitát váltott ki, hogy a Bécsben működő, szaúdi társalapítású vallási központ nem emelte fel szavát a bloggerre kiszabott büntetés ellen. A központ létrehozásának Szaúd-Arábia volt az egyik kezdeményezője és a fő anyagi támogatója. A szaúdi király évente 14-16 millió eurót adományoz a bécsi központnak, amely a vallások közötti párbeszéd elősegítését tűzte ki célul.

Az Osztrák Szociáldemokrata Párt, az Osztrák Szabadságpárt és a Zöldek az intézet mielőbbi bezárását követelték, míg az Osztrák Néppárt és Heinz Fischer köztársasági elnök ezt eddig elutasította.

Werner Faymann kancellár, az Osztrák Szociáldemokrata Párt elnöke élesen bírálta az intézetet, amely szerinte a párbeszéd helyett a hallgatás központja. A kancellár márciusig adott időt az intézetnek, hogy jelentést készítsen az eddigi munkájáról, különben Ausztria nem vesz tovább részt a munkájában.

Ausztria a központot nem tudja a másik két alapító állam, vagyis Szaúd-Arábia és Spanyolország beleegyezése nélkül bezáratni, egyedül csak a vezetők újraválasztásáról és a finanszírozási alap megvonásáról dönthet.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.